Po žďárské tragédii přehodnocují českobudějovičtí gymnazisté význam čipů

Několik studentů na českobudějovickém Gymnáziu Jana Valeriana Jirsíka ještě donedávna sabotovalo nový čipovací systém. Elektronická krabička totiž kontroluje jejich přesné příchody a odchody. A to se jim nelíbilo. Nikdo z nich si do žďárské tragédie neuvědomil, že čipy je mohou i ochránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka ve škole (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„V podstatě mě to nijak neomezuje, ale bohužel je tam vidět, že už jdu po zvonění,“ říká studentka, která přišla do školy pozdě.

Většina studentů si na čipový systém dokázala zvyknout velmi rychle. Ale najdou se i tací, kterým se tato novinka nezamlouvá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českobudějovické gymnázium využívá pro docházku studentů čipy. Ve škole natáčela Jitka Cibulová Vokatá

„Je to zdržování u vchodu. Já si myslím, že bychom spíš mohli poukázat na to, že jsou to vyhozené peníze. Připadá mi to jako omezování, když všichni vidí, kdo kdy přišel,“ míní někteří.

Je to skutečně tak? „Tuto informaci kromě třídního vyučujícího získá i rodič. Každý ředitel musí kromě kvalitního školního vzdělávacího programu zajistit také bezpečnost a ochranu zdraví svých studentů,“ tvrdí ředitel školy Jaroslav Pustina.

„V podstatě už od roku 1870 byla docházka studentů vždy evidována v třídní knize. K tomu slouží i náš nový čipový přístupový systém, který umožňuje zaznamenávat příchody studentů a jejich odchody. Čili pro studenty se vlastně nic nezměnilo,“ dodává.

S čipovým systémem se ale neztotožnila jedna z učitelek, která si nepřeje být jmenována. „Myslím si, že většina lidí tu funguje v pohodě a myslím, že není nutné je takto hlídat,“ soudí.

Cizích osob si teď na gymnáziu všichni více všímají. Poznají je i podle toho, že nemají u vchodových dveří čip v ruce. Těch, co ho po žďárské tragédii nepoužívají, je totiž na této škole už jen minimum.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme