Pobodání učitelky v Rakovníku nešlo předejít, zjistili inspektoři

Incidentu na rakovnickém gymnáziu, kde nezletilý student loni na podzim pobodal učitelku, se nedalo předejít. Podle zjištění České školní inspekce škola i učitelé dodržovali všechny předpisy i preventivní opatření. Z protokolu inspekce vyplývá, že se jednalo o zkrat jednotlivce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vozy před budovou rakovnické školy, kde došlo k útoku | Zdroj: ČTK

„Incident nebyl důsledkem nějakého zanedbání nebo nějakého systémového rizika, ale byl to skutečně jev, který souvisí s nějakým zkratem jednotlivce, tedy s něčím, co nelze předem zcela odhadnout, předpokládat a vyloučit,“ přiblížil náměstek ústřední školní inspektorky Libor Vacek.

Inspektoři po mimořádné kontrole konstatovali, že i klima je ve škole dobré. „V této oblasti škola vyvíjí poměrně velmi aktivní činnost, která směřuje k tomu, aby skutečně rizika, která by mohla nastat, byla minimální,“ potvrdil Vacek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá pročetla protokol školní inspekce

Na kontrolu školy se inspekce vydá znovu v březnu, aby hlouběji prozkoumala tamní atmosféru.

„Tato škola má nastaveny všechny potřebné a nutné preventivní programy a systémy tak, aby minimalizovala riziko nějakých nešťastných událostí. Způsob, jakým tato konkrétní škola v této oblasti pracuje, lze dokonce považovat za lehce nadstandardní,“ dodal Vacek.

Nezletilý žák je podle vedení školy v domácí péči a do školy chodí jen na přezkoušení. V pololetí dostal sníženou známku z chování. Protože ale stále plní povinnou docházku, nemůže být vyloučen. Napadená kantorka znovu učí.

Ředitel už nechtěl situaci dále komentovat, čeká teď na verdikt soudu. Ten by měl rakovnické neštěstí řešit nejdřív v dubnu nebo květnu, zatím čeká na znalecké posudky. Vzhledem k věku studenta může soudce nařídit výchovné opatření.

Ľubomír Smatana, Klára Bílá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme