Počet lidí s HIV přesáhl v Praze tisícovku, přibývá i zemřelých pacientů
Lékaři evidují v Praze už více jak tisícovku lidí nakažených virem HIV. Vyplývá to ze statistiky Státního zdravotního ústavu. U 400 lidí propuklo selhání imunity, téměř 200 osob zemřelo.
Rok 2013 je pro Českou republiku kritický, jelikož hranice lidí nakažených virem HIV přesáhla dva tisíce. Česko se tak zařadilo do kategorie zemí s rozšířeným výskytem.
Počet úmrtí neustále stoupá, jak potvrzuje expert na problematiku AIDS Miroslav Hlavatý.
„Stáje nám stoupají v kolonce oběti počty zemřelých, je to otázka včasné diagnostiky. Pokud se HIV nezachytí včas, tak léčba, která je úspěšná, nezabírá,“ říká.
Údaje o poštu nakažených virem HIV okomentoval ve vysílání Radiožurnálu odborník na problematiku AIDS Miroslav Hlavatý
Čísla podle něj rostou nejen v Česku, ale po celém světě.
„Zvykli jsme si plácat se do hrudníku, jak jsme fantastičtí a jak se nám daří zajistit kvalitní léčbu. Dneska si už z AIDS nikdo nic nedělá a bere to na lehkou váhu, ale opravdu se zvyšují nejen HIV pozitivních, ale i oběti na onemocnění AIDS,“ podotkl Miroslav Hlavatý.
Virus HIV se nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem nebo krví. Jak postupovat v případě podezření, že se člověk nakazil, vysvětluje lékař z Thomayerovy nemocnice Milan Zlámal.
„Určitě krevní testy a základní standardní vyšetření. Pak jsou ještě dostupné samotestovací soupravy, ale asi je lepší se někde nechat nabrat ze žíly.“
Lékaři upozorňují na rizikové chování lidí a časté střídání partnerů, které zvyšuje riziko nakažení se virem HIV.