Počty drogově závislých teenagerů na Karvinsku stoupají. I kvůli nudě

Na Karvinsku přibývá drogově závislých. Stále častěji jsou mezi nimi i děti mladší 15 let. Kromě marihuany sahají i po tvrdších drogách. Potvrzují to speciální centra, která pomáhají uživatelům drog. V některých místech Havířova například lidé pravidelně narážejí na injekční stříkačky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Chování narkomanů zvyšuje u řady lidí opatrnost. Jednapadesátiletá Iveta Demeterová žije v centru Havířova a trápí ji hlavně pohozené injekční stříkačky a nebezpečná místa poblíž jejího domu.

„Nelíbí se mi to, protože když jdu s vnučkou ven, tak nejdřív musím prohledat pískoviště. A člověk má po večerech strach vylézt ven,“ říká Demeterová s tím, že když občas zahlédne, co se děje pod jejími okny, nestačí se divit.

„Kdysi to nebylo, kdysi mladí čuchali ty smrady, ale aby si píchali drogy, to neexistovalo.“

Za všechno podle ní může dnešní uspěchaná doba a její problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvody nárustu počtu drogově závislých teenegaerů na Karvinsku se zajímal Stanislav Janalík

„Za nás bylo, že když jsme se vyučili, museli jsme pracovat. Dneska se mladí vyučí a nemají práci, nejsou tím pádem naučení na povinnosti, nic, nudí se a vymýšlejí blbiny.“

Kromě nudy a zvědavosti vedou k drogám mladé také osobní problémy. Zjistit přesné počty závislých je ale podle šéfa havířovského Centra drogové pomoci Michala Fabiána prakticky nemožné.

„Za sledované období půl roku nám přibližně přibývá o deset až patnáct procent uživatelů více. To může být způsobené také tím, že terénní pracovníci se dostávají k uživatelům drog, kteří o tom zařízení jakoby nevěděli.“

Výzkum krajského úřadu

Kromě poradenství posílá havířovské centrum své terénní pracovníky přímo do ulic, kde závislým nabízejí například výměnu jehel. Nejkritičtější je dnes situace v sociálně slabších lokalitách.

„Jako velký problém, který ještě není pořádně odkrytý, se ukazují sociálně vyloučené lokality, třeba Havířov-Suchá, co se týká městských lokalit, tak je to především Šumbark, potom Podlesí-město, ale ten Šumbark tedy hodně, no,“ říká dvaadvacetiletý Jan Urbančík, který už dva a půl roku pomáhá havířovským narkomanům.

Město chce k řešení problémů využít i výzkum krajského úřadu.

„My v této chvíli čekáme na výsledky průzkumu Moravskoslezského kraje, který provádí výzkum v sociálně vyloučených lokalitách, kde se zabývá drogově závislými,“ potvrzuje mluvčí města Eva Wojnarová.

Na Karvinsku dnes chybí zařízení, které by pomáhalo drogově závislým mladším 15 let. Karviná, Havířov, Orlová a Český Těšín by v budoucnu chtěli podobnou službu v regionu zavést.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme