Poděbradští by se mohli konečně dočkat přemostění dělící železnice

Železnice rozděluje lázeňské město Poděbrady na dvě části. Místní proto už řadu let volají po silničním nadjezdu, který by frekventovanou trať překlenul. Teď mají velkou šanci, že se tento projekt konečně podaří dotáhnout do konce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční přejed v poděbradské Koutecké ulici

Železniční přejed v poděbradské Koutecké ulici | Foto: Google Maps

Vloni se už zdálo, že se projekt podaří velmi rychle realizovat, pak ale přišlo zatčení exhejtmana Davida Ratha, které zastavilo i výběrové řízení. Stavět by se však mohlo začít letos. Jisté to ale není.

Skrz Poděbrady projíždí jeden vlak za druhým. Za jeden den jich na kolejích lze napočítat na dvě stovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem stavby nadjezdu nad železnicí v Poděbradech shrnuje Michal Trnka

Závory na železničním přejezdu v Koutecké ulici jdou proto za hodinu dolů někdy až třináctkrát. Místním nezbývá nic jiného než čekat. Trpěliví kvůli tomu musejí být nejen řidiči, ale třeba i chodci nebo cyklisté.

Své o tom ví také paní Milada, která bydlí v poděbradské části Žižkov. Když potřebuje do centra, cesta přes koleje ji nemine.

„Je to neštěstí. Bydlím tady 50 let. 50 let slibují nadjezd, protože tady věčně vlastně stojíte každou chvíli. A nikdo si toho nevšímá za ta léta,“ říká naléhavě paní Milada a dodává, že kolikrát člověk čeká velmi dlouho, protože závory se mezi jednotlivými vlaky ani nezvednou.

Čekají auta, chodci, cyklisté i záchranka

Podle poděbradského starosty Ladislava Langra z Volby pro Poděbrady se u přejezdu v době ranní a odpolední špičky tvoří velmi dlouhé kolony. A čekat někdy musejí i záchranáři.

„Záchranka, která přijíždí, tak je samozřejmě blokována. A někdy dvě, tři minuty mohou samozřejmě rozhodovat o lidském životě,“ upozorňuje Ladislav Langr.

Plánovaný nadjezd za zhruba 200 milionů korun by problémy vyřešil. Poděbradská radnice věnovala přípravě projektu už dlouhých 10 let a zaplatila také nemalé peníze.

„Je to zhruba 10 milionů korun, které obsahují jednak projektovou dokumentaci, ale potom také platby za nejrůznější přeložky Českých drah, ČEZu a tak dále,“ vysvětluje starosta.

Železniční přejezd v poděbradské Revoluční ulici | Foto: Google Maps

Na tahu je teď Středočeský kraj, který má přemostění železnice coby investor zaplatit. Hejtmanství na to plánuje použít evropské peníze, kterých se ale nedostává.

Náměstek středočeského hejtmana Miloš Petera z ČSSD přesto věří, že letos se na poděbradský projekt podaří peníze najít. Poukazuje přitom na plán chystaných investic.

„Mezi těmito projekty je i nadjezd v Poděbradech. Je to první náhradní projekt. Předpokládáme na 95%, že finanční prostředky na to budou, protože ve výběrových řízeních se většinou dneska dostáváme na 70% cen, takže by se mělo dostat i na nadjezd,“ říká Miloš Petera.

Poděbradští teď doufají, že nadjezd začne svému účelu sloužit co nejdřív.

„Nadjezd to všechno vyřeší a my konečně přestaneme být rozděleným městem,“ uzavírá poděbradský starosta Ladislav Langr.


Zvětšit mapu

Michal Trnka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme