Podél pražských břehů se mohou objevit kulturní pontony

Mladí Pražané si zamilovali náplavky podél Vltavy. S hezkým počasím přibývá těch, kteří vyráží na nábřeží posedět s přáteli anebo se projít podél řeky. Rozšířit možnosti by jim mohly kulturní pontony, které navrhla kreativní skupina Prague Activators.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pontony by měly sloužit jako "aktivátory" kulturního vyžití na březích Vltavy.

Pontony by měly sloužit jako "aktivátory" kulturního vyžití na březích Vltavy. | Foto: Prague Activators

O revitalizaci břehů Vltavy se na magistrátu mluví už dva roky. Na realizaci ale buď nebyly peníze, nebo koncepty nesplňovaly protipovodňová kritéria.

Lidé z Prague Activators ale přišli s projektem, který by tento problém mohl vyřešit. Podél pobřeží navrhuje ukotvit polyfunkční plavidla.

Pontony s dřevěnou tribunou by mohly poskytnout lidem mimo jiné prostor k sezení. „Seděli by vlastně na vodě, ta loď by byla přistavena k náplavce, a oni by se z tribuny dívali na pouliční divadlo. Večer by se pustilo kino,“ popisuje vizi Prague Activators spoluautorka projektu Zuzana Masná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o návrhu Prague Activators zjišťovala redaktorka ČRo Magdaléna Medková.

Kromě divadla a filmových projekcí by ponton mohl sloužit i jako sportoviště, kavárna, veřejné toalety, prostor pro workshopy či městský park.

Hlavní výhodou celého konceptu je podle architekta Juráše Lasovského mobilita prostoru a jeho multifunkční využití.

„Měl by vlastně pomoct aktivovat určitá místa na Vltavě s tím, že po tom aktu by loď zase odjela,“ dodává. Ponton by tak mohl obeplout několik městských částí a přizpůsobit svůj program dané lokalitě.

Pontonů přitom může být více. Návrh Prague Activators počítá se čtyřmi. Projekt vznikl minulý rok jako soutěžní návrh pro architektonický festival reSite, kde mu odborná porota udělila druhé místo.

Architekti nejvíce ocenili, že autoři počítali s povodňovou možností. „Pontony jsou mobilní, protože to je charakterem loď, která je teda bez motoru. Když přijde velká voda, tak je možné pontony pospojovat a jeden remorkér je odveze do záchytných přístavů,“ vysvětluje Lasovský.

Autoři nyní dolaďují poslední detaily a chtějí projekt představit vedení Prahy. Otázkou zatím zůstává, kdo by v případě realizace projekt financoval.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme