Podkrkonošské obce se stále vyrovnávají s následky povodní

Podkrkonošské obce Rudník, Hostinné a Svoboda nad Úpou se stále vzpamatovávají z následků letošní ničivé povodně. Velká voda je zaplavila na začátku června a napáchala škody za nejméně desítky milionů korun. Lidé se tam snaží opravit své domy a byty, aby se do nich mohli nastěhovat zpět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudník na Trutnovsku - úklid po povodni

Rudník na Trutnovsku - úklid po povodni | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

„Jedna místnost už je připravená k opravě, ale ostatní ne, protože tam bydlíme,“ říká Irma Kučerová z Hostinného. Voda zatopila celý být. „Šlo nám to sklepem. Vyházel se nábytek, všechno bylo zničené. Teď čekáme, až to přijdou opravit,“ doplňuje Kučerová. Dnes dostali s manželem od města náhradní ubytování po dobu oprav.

„Ta voda tady měla obrovskou sílu a hlavně překročila veškeré překážky, které jí byly stavěny do cesty. V podstatě překročila regulace, které byly na Čisté vybudovány v minulých letech,“ říká lidovecký starosta Hostinného Karel Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rudníku a Hostinném natáčel redaktor Bohuslav Štěpánek

Ještě hůř jsou na tom lidé z nedalekého Rudníku, kde voda zaplavila 129 domů. „Čas žádný nebyl. Přišla vlna ve čtyři hodiny ráno. Tady se vstávalo z postele už do vody. Nebyla šance zachránit jakýkoli kus nábytku nebo elektroniky. Teď jsme ve fázi, kdy opravujeme. Dáváme nové podlahy, zdi se nahazují. Ještě nás čeká spousta práce,“ vysvětluje Martin Luňák.

Do začátku června bydlel u potoka. Teď ale musí přespávat u sousedů, jeho dům je totiž zatím neobyvatelný. Zdi jsou stále příliš vlhké, ale dobrovolníci už venku pomáhají připravit prkna na nové podlahy. Než se majitel do svého domu vrátí, bude to trvat ještě týdny, možná měsíce.

„Dobrovolníky, to máme, pomoc nabídli. Ale nejhorší to je s finančními prostředky a se stavebním materiálem,“ doplňuje Luňák. V Rudníku jsou teď ale velkým problémem sesuvy půdy na svazích, jak říká starosta obce Aleš Maloch.

„Rudnické podloží je docela specifické, dříve tu byli rudné doly. Proto název Rudník. Červený pískovec, opuka. Chová se to jako kámen na kameni. Do poslední chvíle stráň drží, pak se ve vteřině utrhne. Myslím si, že se tomu zabránit nedá. Černá Hora nám poslala vodu a jsme se s ní museli poprat,“ dodává Maloch.

Těžká technika teď v obci odstraňuje následky povodně v nouzovém režimu. Může tedy na pozemky bez vědomí majitelů. Některé narušené svahy ale pro místní obyvatele stále představují hrozbu.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme