Podle majitelů domů deregulace nájemného v Brně nepřinese dramatické změny

Už za pár dnů v České republice definitivně končí regulované nájemné. Na výši poplatků za bydlení se budou muset majitelé bytů dohodnout s nájemníky. Změna nastane v Praze a ve většině krajských měst. Například v Brně se ale žádné velké skoky ve výši nájemného příští rok nečekají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída Milady Horákové v Brně-ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Helena Vařejková z brněnského sdružení majitelů domů nepředpokládá, že by příští rok přinesl pro nájemníky dramatické změny. Majitelé bytů totiž podle ní využívali možnost jednostranně zvyšovat nájemné, které zákon ještě letos umožňuje, a výše činže tak ve většině případů zůstane na současné úrovni.

„Pouze v případech, kdy v některých brněnských lokalitách výsledek nedopadl tak, že by zobrazoval situaci okolního trhu, tak tam se dá předpokládat, že by se pronajímatelé mohli s nájemníkem dál domlouvat na tom, jak budou dále postupovat. Ale v žádném případě se nedomníváme, že by v Brně nastaly nějaké dramatické situace,“ říká Vařejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Záboje o dopadech deregulace v Brně

Podle sdružení majitelů domů je v Brně kolem pěti tisíc bytů v soukromých rukou. Regulované nájemné se navíc týká jen zlomku z jejich nájemníků.

„Těch, kteří pokračují po deregulaci v původním bydlení je z našich zkušeností jen menšina,“ uvádí Vařejková.

Konec deregulace by se tak týkala především nájemníků v městských bytech. Například městská část Brno-střed, která pronajímá přes pět tisíc bytů, ale pro příští rok zvyšování nájemného nepřipravuje. Také tamní radnice totiž ještě na poslední chvíli využila jednostranné zvýšení nájemného.

Končí regulace nájemného. Ceny nájmů bude ovlivňovat trh

Číst článek

„Za standardní byty se od 1. prosince 2012 platí 96 korun za metr čtvrteční. U btů se sníženou kvalitou je sazba 77 korun za metr čtvereční,“ popisuje mluvčí městské části Roman Burián.

Pro příští rok pak už cenová mapa ministerstva pro místní rozvoj městu určuje až 135 korun za metr čtvereční. Může to být i více. Na změně se ale musí majitel bytu dohodnout s nájemníkem.

„V případě, že dospěje k závěru, že ten požadavek je přemrštěný, pak mu nezbývá, než jednoznačným způsobem sdělit, že na tento návrh nepřistupuje. V okamžiku, kdy toto učiní, je na rozhodnutí pronajímatele, zda se svého požadavku bude domáhat soudně,“ dodává Pavel Březa z brněnského sdružení nájemníků.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme