Podle ombudsmana nemají lidé dotčení hlukem dostatečné právo bránit své zájmy

Vyplývá to z dnešního stanoviska kanceláře veřejného ochránce práv, která se ohradila proti tomu, že se veřejnost nemůže účastnit řízení o vydání povolení k provozu zdroje hluku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odhlučnění města

odhlučnění města | Foto: Alena Palečková

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové kancelář veřejného ochránce práv již několik let upozorňuje ministerstvo zdravotnictví na nedostatky právní úpravy ochrany před hlukem.

„Ta právní úprava nezajišťuje dostatečnou ochranu a nevytváří dostatečné nástroje k tomu, abychom uchránili osoby před nadměrným hlukem, ať už z dopravy, nebo z nějakých průmyslových areálů, nebo dokonce z jednorázových či opakovaných hudebních veřejných produkcí. Stížností přibývá a musím říct, že i pro nás jsou často neřešitelné.“

Zda hluk překračuje limit, zjišťuje hygiena. Její postup přiblížil ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

„Když si někdo přijde stěžovat na to, že někdo v sousedství hlučí, tak to změříme. Pokud dojde k překročení, pak řešíme dvě věci. Za prvé, co s tím bude dotyčný dělat, a pak to buď vyřeší nebo nevyřeší. Když ne, v tom případě je tady možnost, že provoz zastaví a můžeme zvážit stanovení pokuty za překročení limitů.“

Lenka Horáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme