Podle studentů na Vysočině jsou přijímací zkoušky na střední školy příliš jednoduché

Zatímco v minulosti vypisovaly školy přijímací zkoušky, aby vybraly nejlepší uchazeče, dnes to dělají spíše z povinnosti. Většina škol na Vysočině sice poslechla doporučení kraje a zkoušky uspořádala, ale někde stejně nakonec vzali všechny uchazeče. Důvod je jediný, dětí je málo a škol hodně. Přijímací zkoušky tak byly v podstatě zbytečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školák

Školák | Foto: tisková zpráva, Magistrát města Plzně

Přijímací zkoušky vypsali letos i na Střední škole stavební v Jihlavě a zvládly je všechny děti. Jak přiznává ředitel Pavel Toman, testy nebyly těžké:

„U nás není náročnost nějak přehnaná. Opravdu nejsme gymnázium. Dělat opravdu náročné přijímací zkoušky si možná mohou dovolit na gymnáziích. U nás to tak není a nemůže být, protože kdybychom je udělali příliš náročné, tak by na střední odborné škole našeho typu bylo málo studentů.“

Jednoduché přijímací zkoušky byly podle studentů i na řadě dalších škol. S přehledem je zvládla i Rozálie Hlavicová z Jihlavy:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na školách v kraji Vysočina natáčela Lucie Maxová

„Chtěla jsem jít na zdravotní školu v Jihlavě. Myslím, že to udělala většina, protože to bylo dost jednoduché.“

Podobné zkušenosti má i její kamarádka Karolína Vyhlídalová ze základní školy Otokara Březiny v Jihlavě:

„Hlásila jsem se na obor sportovní manažer na škole Karolíny Světlé a zkoušky byly fakt lehké. Na patnáct otázek jsme měli 45 minut. Za dvacet minut to ale měli všichni napsané. Myslela jsem, že toho bude daleko víc.“

Podle radní pro oblast školství z ČSSD Marie Křižíkové je ale vše v pořádku, obtížnost přijímacích zkoušek je prý na rozhodnutí každé školy.

„Školám jsme sice přijímací zkoušky doporučili, ale je jen a jen na nich, jakou obtížnost nastaví. Je to také otázka toho, kolik přihlášek jim od studentů přijde, i toho, co po dětech vlastně chtějí a očekávají,“ říká Křižíková.

Přijímací zkoušky tak prý mají rozhodně svůj smysl a jejich úroveň by si měly i nadále nastavovat samy školy.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme