Podmínka až osm let s ostrahou. Teplický soud poslal do vězení gang překupníků se zbraněmi

Skupina obchodníků se zbraněmi si odnáší od teplického okresního soudu tresty v rozmezí podmínky až osmi let ve vězení s ostrahou. Téměř všichni obvinění se proti rozsudku odvolali anebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Stejně tak učinil i státní zástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Vězeňská služba ČR

Dva cizinci, kteří nelegální obchod organizovali, byli potrestání osmi, respektive sedmi a půl lety žaláře. Muž, který vyřazené a znehodnocené zbraně opatřoval a upravoval do provozu schopného stavu, stráví ve vězení šest a půl roku.

„S ohledem na množství zbraní hromadně účinných, a zejména otázku toho, kam zbraně směřovaly a kam mohly směřovat, soud považoval za nutné, protože jde právě o zbraně a střelivo, uložení poměrně citelných a důrazných trestů odnětí svobody, aby další osoby nenapadlo takovýmto způsobem obchodovat,“ zdůvodnil výše trestů soudce Miroslav Čapek.

Zbytek skupiny třinácti obchodníků se zbraněmi vyvázl s nižšími tresty, nebo dokonce jen s podmínkou.

Mohlo jít o armádní zbraně

Soudce Čapek v souvislosti s tímto případem upozornil na špatný systém likvidace vyřazených armádních zbraní. Podle něj právě s nimi překupníci obchodovali.

„Může se pochopitelně jednat, a to je spíš dedukce soudu, o zbraně, které se dostávaly na trh z hlediska nadbytečných zásob Armády České republiky.“

„Ukazuje to hlavně na nedostatečný způsob kontroly a likvidace takovýchto zbraní. Stát ztrácí kontrolu. Myslím si, že by některé zpravodajské služby měly velmi zbystřit a zákonodárci se zamyslet nad tím, zda je zákonná úprava v tomto případě dostačující,“ uvedl Čapek.

Teplický gang prodal během jednoho roku desítky samopalů a pistolí převážně české výroby.

Jan Beneš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme