Podmínky pro lyžaře na západě Čech jsou dobré, otevřeny jsou i níže položené areály

Západočeské hory stále nabízejí dobré podmínky pro běžkaře i sjezdaře. Lyžařské areály se snaží přilákat návštěvníky také řadou akcí pro děti i pro dospělé. A počty lyžařů by mohlo zvýšit i očekávané slunečné počasí o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři v Krušných horách

Lyžaři v Krušných horách | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Otevřeno by měly mít všechy skiareály na Železnorudsku. „Pojedou všechny skiareály a zároveň budou upraveny i všecky běžecké stopy. Sněhová pokrývka je minimálně od čtyřiceti centimetrů sněhu, až po metr a více v nejvyšších polohách Železnorudska,“ popsal Václav Šebelík z tamního infocentra.

Pro vyznavače běžeckého lyžování jsou na Šumavě připravené desítky kilometrů tras, a to například na Modravsku, Kvildsku nebo Prášilsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočili redaktoři Lukáš Milota a Andrea Strohmaierová.

Lyžovat se o víkendu bude také v níže položených areálech na Šumavě. Například v Kašperských Horách.

„Máme cca čtyřicet centimetrů sněhu, v provozu jsou všechny tři vleky plus dětský pás v lyžařské škole, i s kolotočem. Ještě je v provozu i funpark pro lyžaře i snowboardisty, měřený slalom,“ uvedl vedoucí skiareálu v Kašperských Horách Karel Pokorný.

Na lyže se mohou zájemci vypravit i na svah v šumavských Hartmanicích. „Máme připravenou sjezdovku. Sice sněhu není moc, protože teploty tomu moc nesvědčí, ale lyžovat se dá, perfektně upraveno všechno. Navíc v sobotu pořádáme dětské závody v obřím slalomu,“ uvedl majitel areálu František Šimek.

Obří slalom je určený jak pro předškoláky, tak pro školáky od první do deváté třídy, účastníci se mohou hlásit v sobotu do čtvrt na deset dopoledne.

Podobnou akci chystají v sobotu také v Kocourově u Klatov. „Máme plně upravenou sjezdovku rolbou. V sobotu u nás jede slalom pro děti, Kočičák 2013, a vzhledem k tomu, že nás oslovili dospělí, tak bude v závěru i kolo obřího slalomu pro dospělé,“ uvedl majitel areálu Vladimír Hájek. Závod Kočičák 2013 začíná v Kocourově v sobotu v 15.30.

Na západě Čech si o víkendu budou moci lidé zalyžovat také třeba v areálu Sádek na Domažlicku nebo v Přimdě na Tachovsku.

Krušnohorská magistrála nabízí 50 kilometrů tratí

I Krušné hory nabízejí ideální podmínky pro zimní sporty. Dostatek sněhu je na sjezdovkách a upraveny jsou i běžecké tratě.

Tradičně nejlepší situace je na vrcholku Krušných hor Klínovci. Na sjezdovkách leží přes metr upraveného sněhu. Pro běžkaře je upravená magistrála v délce asi 50 kilometrů.

„O víkendu má přijít po několika dnech, kdy nás trápily mlhy, slunečné počasí. V provozu jsou všechny lanovky i vleky a co se týká dětského parku, ten je samozřejmě také otevřený a pro děti zdarma,“ říká za provozovatele Adam Svačina. Také příznivci snowboardingu se tady mohou těšit na nové překážky.

Podobná situace je o pár kilometrů níže na Božím Daru. Sjezdovky jsou perfektně upraveny a po vydatném sněžení předchozích dnů jsou podmínky vynikající, jak potvrdil z areálu Neklid Filip Majkus.

„Boží Dar Neklid v této chvíli disponuje zhruba sedmdesáti až osmdesáti centimetry smíšeného přírodního a technického sněhu,“ řekl Majkus.

Sněžné dělo, lyžařská, sjezdovka | Foto: ČTK

Vyznavači snowboardu se také mohou těšit na zajímavou víkendovou akci s názvem Just Ride.

„Což je akce určená pro všechny běžné snowboardisty a spočívá ve velkém testovacím centru, kde si lidé budou moci zdarma vypůjčit snowboardy od mnoha různých výrobců. Bude tam bohatý doprovodný program, soutěže o věcné ceny, ozvučený snowpark, profesionální snowboardisté, kteří poradí začátečníkům s různými triky, a mnoho dalšího,“ vysvětlil Majkus.

Dobré podmínky nabízejí i nižší střediska jako Nové Hamry nebo Mariánské Lázně. Jak uvedl Václav Černý z mariánskolázeňského areálu, na sjezdovkách je tam mezi čtyřiceti až osmdesáti centimetry upraveného sněhu.

„V provozu je kabinková lanová dráha, oba dva lyžařské vleky, extra dětský park s posuvným kobercem a lanovým vlekem. Co se týče běžeckého lyžování, zhruba kolem dvaceti centimetrů sněhu a upraveno by mělo být na víkend minimálně čtyřicet kilometrů běžeckých stop,“ řekl Černý.

I v Bublavě na Sokolovsku jsou sjezdovky i tratě připraveny. „Všechny sjezdovky otevřené, perfektně vysněžené a všechny vleky a lanovka také v provozu. Měl by být ideální lyžařský víkend. Co se týká běžek, tak běžecké stopy také upravené, takže i pro běžkaře by měl být tento víkend krásný ve stopě na sluníčku,“ doplnil provozovatel bublavského areálu Jiří Lhota.

Andrea Strohmaierová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme