Podnikatel vybírá poplatky za výhled na Macochu, správa CHKO je proti

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se vyjádří k vybírání poplatků za výhled na Macochu. Kasírování turistů jedním z tamních podnikatelů je totiž podle některých názorů nezákonné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propast Macocha | Foto: Vladimír Dvořák

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras už v červenci tvrdila, že jde o nepovolené podnikání a zahájila proto správní řízení. Jak dopadlo, se zřejmě dozvíme na dnešní tiskové konferenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor v Moravském krasu přiblížil redaktor Nikola Bojčev

Podnikatel Jiří Tichopád vybírá 20 korun na pronajatém pozemku u Horního můstku. Děje se tak od května letošního roku.

Problém je ale v tom, že propast Macocha leží v chráněné oblasti, výběr peněz by tak měli schválit ochranáři.

„Vzhledem k tomu, že všechny skutečnosti signalizují, že tam opravdu dochází k porušování ochranných podmínek rezervace, tak budeme jednak tak, aby k němu nedocházelo,“ potvrdil vedoucí správy chráněné oblasti Leoš Štefka.

Tichopád delší dobu už není k zastižení. Nicméně už dříve Českému rozhlasu řekl, že jde o podnikání, na kterém hodlá vydělat.

Horní můstek Macochy ročně navštíví přes půl milionu turistů. Do světoznámé propasti mohou nahlédnout ještě z Dolního můstku, který je zdarma.

Živnostník kasíroval turisty už v roce 2008, jenže mu to zatrhl Jihomoravský kraj. Odůvodnění bylo prosté: Nelze zpoplatnit průchod na veřejně přístupné komunikaci. Tichopád tedy postavil stánek dál od cesty a teď se zkoumalo, o jaký pozemek se jedná.

Nikola Bojčev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme