Podnikatelé na Ostravsku si stěžují, že je poškozuje nejen neplatící OKD, ale i stát

Krach OKD poškodil i mnoho dalších firem z Ostravska. Za dodané zboží pro těžaře nedostali žádné peníze. Přesto však musejí z faktur zaplatit daň z přidané hodnoty (DPH).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD | Foto: Martin Knitl

Poškozených podnikatelů, kterým se nelíbí, že musejí platit DPH ze svého, se zastala i krajská tripartita. Potvrdila to mluvčí vládního zmocněnce Jana Dronská: „Vrácení DPH považujeme za smysluplnou věc. Musíme teď ale najít mechanizmus, jak by se to dalo udělat při stávající legislativě.“

Jedním z poškozených je i Karel Jíra, který OKD dodal hydraulické válce, převodovky a filtry – tedy specifické zboží pro těžbu. „Já to cítím jako nespravedlnost. OKD mi DPH nezaplatila, ale já ho zaplatit musel.“ Firma pana Jíry je malá, proto je to pro něj problém.

Podnikatelé žádají ministerstvo financí, aby jim stát DPH odpustil. To však ministerstvo financí nechce.

„Zákon ministerstvu financí promíjet daně v případech, kdy odběratelé nezaplatí za dodání zboží nebo poskytnutí služeb, neumožňuje. Výjimka pro určitou skupinu plátců není možná a je v každém případě nesystémová,“ řekl mluvčí resortu financí Michal Žurovec.

Věřitelé OKD rozhodli, že těžební firmu čeká reorganizace. Šachty čeká postupné zavírání.

OKD se nachází v insolvenci od 9. května 2016. Její budoucnost je značně nejistá. Firmu poškodila klesající cena uhlí. Dluhy firmy se vyšplhaly až na 17 miliard korun, firma však vlastní majetek jen za necelých 7 miliard korun.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme