Podnikatelé v Praze si stěžují na parkovací zóny. Zákazníci nemají kde zaparkovat

Živnostníci v centru Prahy si stěžují, že modré parkovací zóny, kde smí stát jen lidé s trvalým pobytem v konkrétní městské části, je připravují o obchody. Zákazníci totiž často nemají kde zaparkovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací zóny v Praze | Foto: Filip Jandourek

K podnikatelům, kteří mají pocit, že je parkovací systém v centru hlavního města poškozuje, patří i Pavel Protiva. Jeho restauraci v Bořivojově ulici na Žižkově lemuje modrá zóna, která mu vadí.

V pohostinství není nováčkem, takže může porovnat podmínky pro podnikání v různých částech Prahy.

„Rozhodně ten rozdíl je, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, kdy jsem provozoval restauraci na okraji Prahy. Byl jsem bez zón a mělo to obrovský vliv,“ říká Protiva a dodává, že například autobusy se zájezdy u jeho restaurace nemají šanci zaparkovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Modré parkovací zóny v centru Prahy nám ničí obchody, tvrdí živnostníci. Podrobnosti zjišťoval redaktor ČRo Radek Doležal

Modré zóny označuje za handicap. Když totiž majitel nemůže zajistit hostům dostatečný parkovací prostor, přichází o větší akce.

Protiva dává za příklad rodinu, která v jeho podniku chtěla uspořádat svatební oslavu, zrušila to ale kvůli parkování.

„Svatba byla domluvená, připravovali jsme pro ně menu. Zjistili, že prostě nejsou schopni celou svatbu tady zaparkovat, takže bohužel hledali jiné řešení a nakonec vybrali restauraci na okraji Prahy, kde mohou vozy zaparkovat,“ stěžuje si Protiva.

Místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut navrhuje, aby se systém parkování v metropoli řešil komplexněji. Podle něj by měly zóny v centru Prahy fungovat jako ucelený systém.

„Pokud centrální část Prahy bude mít zavedenou zónu a část Prahy ji mít nebude, tak podnikatelé v této oblasti budou mít výhodu,“ říká Rut a zároveň upozorňuje, že doby, kdy městská část za parkování nic nevybírala, jsou už nenávratně pryč.

Placené zóny považuje za nutnost. Řada podnikatelů včetně Protivy by s placením parkovacích míst pro svou restauraci neměla nejmenší problém. Rut ale připomíná, že například na Žižkově je míst pro auto málo.

Radnice plánuje rozšířit placená garážová stání, ale na velké projekty nemá dostatek financí. Náklady na jedno parkovací místo obvykle překračují milion korun.

Alina Holušová, Radek Doležal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme