Podnikům chybějí propuštění vězni. Jen těžko za ně shání náhradu

Prezidentská amnestie udělala zmatek i mezi podnikateli. V podnicích, kde trestanci pracovali, teď chybí pracovní síla. Ohrožené jsou i firmy na Českolipsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysílání z věznice Stráž pod Ralskem

Vysílání z věznice Stráž pod Ralskem | Foto: Jakub Liška

Z věznice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku odešlo díky amnestii už přes dvě stě vězňů, kteří pracovali mimo zdi zařízení. Ti, kteří jsou už venku, mají problém sehnat práci. Jako Pavel propuštěný před týdnem.

„Za prvé je mi hodně let a s prací je to z mého hlediska úplně špatně, protože tady na Českolipsku žádná není,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Propuštění vězni chybí i podnikům na Českolipsku. Natáčel o tom Tomáš Mařas

Nastává tak paradoxní situace, kdy firmám, které zaměstnávaly vězně, chybí pracovníci a těžko hledají náhradu. Podniky, které využívají možnosti zaměstnat lidi ve výkonu trestu, jsou v ohrožení stability a chodu firmy. Obavy má i Milan Dolejší, jednatel českolipské firmy vyrábějící svítidla.

„Zaměstnávali jsme čtyřicet sedm vězňů na jednu směnu, to znamená celkem devadesát čtyři. Dneska nám jich jezdí na směnu dvacet, sedmnáct - jak kdy. Pro nás to znamená veliký propad jak ve financích, tak ve výrobě," konstatuje Milan Dolejší.

Věznice mají uzavřené smlouvy s podniky, kterým zajišťují pracovníky. Podle ředitele Simona Michailidise dnes už není možné dostát závazkům.

„Věznice se snaží, aby partneři nebyli existenčně ohroženi díky úbytku odsouzených v důsledku amnestie. Ovšem ne u všech se nám to podaří," přiznává ředitel.

Poptávka podniků dlouhodobě převyšuje možnosti věznice

Podle Milana Dolejšího je tu jedno řešení.

„Musíme to řešit pomocí nějakých brigádníků, krátkodobých brigádníků, než se podaří stavy zpátky naplnit. Ti lidé se poměrně rychle vrátí, to víme všichni," říká.

Firmy tak ovšem mohou čekat i několik měsíců, než se jim dorovná počet pracovníků z řad vězňů. „Zájem o zaměstnance z řad odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody je značný a už dlouhodobě převyšuje možnosti zdejší věznice."

Pro podniky je stále výhodnější zaměstnávat vězně, což potvrdil i Milan Dolejší.

„Když si vezmete, kolik se platí za pracovní sílu odsouzených a kolik platíte normálně, tak to můžu odhadnout na půl miliónu. Dneska nemáme problém s čínskou konkurencí, protože dokážeme ty věci vyrobit, díky těmhle věcem, podstatně levněji, než kdybychom zaměstnávali normální pracovníky," přiznává Dolejší.

V tomto roce opustilo brány věznice ve Stráži pod Ralskem kolem čtyř set odsouzených. Před amnestií jich bylo za zdmi žaláře necelých devět set. Z nich pracovaly dvě třetiny.

Kriminalita zatím po amnestii výrazně nestoupla, a tak je možné, že podniky nakonec sáhnou skutečně po brigádnících.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme