Podomní prodejci našli další trik, vymlouvají se na průzkum trhu

Podomní prodejci na Břeclavsku našli způsob, jak obejít tržní řád. Vymlouvají se na průzkum trhu a obtěžují seniory především v dopoledních hodinách. Počet podobných případů v posledních dnech strmě vzrostl. A to i proto, že lidé návštěvu těchto prodejců u svých dveří nahlásí policii jen zřídka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří | Foto: Vladan Dokoupil

„Na mě udělali dobrý den, byli to takový mladí kluci, pěkně oháklí. Já jsem řekl, že to eviduje manželka a tím skončili a už se tady neobjevili,“ vypráví František Nešpor, u jehož domu na okraji Břeclavi zazvonili podomní prodejci v minulých dnech.

„Oni říkali, že chtějí vidět fakturu za plyn, že chtějí zkontrolovat, jestli nás někdo neošidil,“ dodává senior. Tvrdili, že data potřebují jako podklady pro průzkum trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podomní prodejci na Břeclavsku našli způsob, jak obejít tržní řád, vymlouvají se na průzkum trhu. Na Břeclavsku natáčela Štěpánka Kadlečková

Podle Zdeňka Nováka z břeclavské Městské policie to byla však pouze jen zástěrka.

„Protože tento v uvozovkách průzkumník trhu přijde a zeptá se lidí: Od koho máte elektřinu, plyn? Ukažte nám faktury, my vám propočítáme, zda by nebylo něco výhodnější. A také jim připraví návrh smlouvy, ti senioři jsou schopno mezi dveřmi podepsat,“ vysvětluje.

S dopadením těchto podomních prodejců pomohli strážníkům svědci, za porušení tržního řádu hrozí dealerům pokuta až 200 tisíc korun.

„Nejsou nějací drzí, vlezlí teda jsou, oni by se tak rádi dostali do domů. Ten jeden se ptal, jestli by mohl jít na záchod, to bylo tak otravné, tak náročné… Tož to máte dnes takových lidí,“ uvedla téměř osmdesátiletá Marie Kobzíková, která od na první pohled velmi výhodné koupě pracích prášků a hrnců nakonec upustila.

Zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák upozorňuje, že podle české legislativy je možné odstoupit do 14 dní od podpisu.

„Podmínkou je, aby to bylo písemně, velmi doporučuji, aby to bylo nejen doporučeně, ale také obálkou s doručenkou, aby ten klient měl důkaz toho, že ta výpověď byla doručena a převzata druhou stranou,“ upřesnil.

S podobnými případy se ale v posledních dnech setkali i v okolí, například Lanžhotě, Podivíně nebo Moravském Žižkově.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme