Podstávkové domy v Trojzemí se otevřely lidem. V jednom vzniklo Muzeum venkovského života

Už podeváté si mohli lidé na česko-německo-polském Trojzemí prohlédnout ojedinělé památky lidové architektury - podstávkové domy. K vidění jich bylo letos celkem šedesát. Uvnitř lidé našli například sbírku starých rádií, hraček, žehliček, zemědělských nástrojů, sáněk, ale i ševcovskou dílnu nebo starou školní třídu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojzemí v Hrádku nad Nisou při ústí Oldřichovského potoka do Lužické Nisy. Autor fotobrafie: Taibr

Trojzemí v Hrádku nad Nisou při ústí Oldřichovského potoka do Lužické Nisy. Autor fotobrafie: Taibr | Foto: GNU General Public License, verze 1.2

V jednom zrekonstruovaném podstávkovém domě v Raspenavě na Frýdlantsku vzniká Muzeum venkovského života. Majitel stavení Miroslav Baco se pokoušel před návštěvníky dokonce oživit stařičký gramofon na kliku.

„Nějaké zvuky to vydává, ale chce to ještě poladit a seštelovat jehlu. Určitě je na tom ještě dost práce. Do budoucna to budeme návštěvníkům předvádět,“ říká majitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstávkové domy navštívila i redaktorka Ivana Bernáthová

Kromě gramofonu je tu sbírka starých rádií, dřevěných praček, žehliček, je tu i ševcovská dílna, spousta zemědělských nástrojů, starých sáněk, lyží i hraček.

K vidění je dokonce expozice staré školní třídy z období kolem roku 1900.

„Jsou tu břidlicové tabulky, staré lavice, vycpaná zvířátka, které asi v tehdejší škole používali. Máme tu i povídání, jak to ve staré škole vypadalo, jaké povinnosti měly děti, kdy je rodiče pustili do školy, kdy musely dělat na poli,“ popisuje Baco.

Podstávkový dům z poloviny 18. století má černou kuchyň, tajnou chodbu a spoustu dalších zajímavostí, které si lidé mohou prohlédnout o víkendech, kdy tu majitelé jsou.

Obnova po povodních

O 20 kilometrů dál - v polské Bogatynii je na ulici Warynskiego k vidění zrekonstruovaný dům, který krutě zasáhly povodně v roce 2010, ale znát to na něm už není. Mařena Pinšak nabízí návštěvníkům jablečné víno a chléb se škvarkovou pomazánkou. Stojí v místnosti, kde se bude brzy stolovat ve velkém. „To je restaurace a v patře jsou pokoje zařízené v luxusním dobovém stylu,“ říká Pinšak.

Dům u řeky si fotí český architekt Petr Svoboda, kterého zajímá způsob rekonstrukce podstávkového domu: „Je zajímavé to srovnat s nějakými realizacemi dejme tomu v Německu.“

Zrekonstruovaných podstávkových domů je na německé straně víc, protože je opravují po desetiletí. V Česku a Polsku to jde kvůli nedostatku financí pomalu. Ale to, co už majitelé stihli opravit, je hodné velkého obdivu.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme