Podvodníci na Ostravsku používají nový trik, jak se dostat seniorům do bytu

Novou léčku na důvěřivé důchodce používají podvodníci na Ostravsku. Tvrdí jim, že mají vzkaz pro souseda a že potřebují jen tužku a papír. Uvádějí dokonce konkrétní jméno, které si přečtou na schránkách. Snahou podvodníků je dostat se za každou cenu do bytu. Policisté proto apelují na seniory, aby nikoho cizího dovnitř nepouštěli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„K sousedům zavítala žena, hezky oblečená. Za výtahem stál chlap a soused otevřel. A ta žena žádala, aby jim půjčil tužku, papír. Že nese pro mého manžela – to si přečetli na schránkách – vzkaz,“ vzpomíná osmdesátiletá žena z Opavska.

Už tři roky je ovšem vdovou, takže její sousedé v důchodu léčku prohlédli. Dvojice podvodníků nepochodila, za pár dní se přesto na místo vrátila znovu. To už je ale senior rázně vyhodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Čánová se zajímala o důchodce z Ostravska, které ohrožují podvodníci

Důchodci jsou snadnou obětí podvodníků nejen proto, že už se nedokáží fyzicky tak dobře bránit. „Senioři jsou právě osmělí a tím jsou vděční za každý kontakt, bohužel kontakt i s pachatelem trestné činnosti, který je v podstatě chce okrást,“ dodává ostravský lékař Hugo Přibyl.

Podvodníci navíc vystupují slušně a působí důvěryhodně. Jeden z dvojice svou oběť zpravidla zabaví, druhý prohledává byt a krade cennosti nebo celoživotní úspory.

Důvěřivé důchodce se snaží podvodníci oklamat například také tvrzením, že přišli měřit obsah chloru ve vodě nebo že vracejí přeplatek za plyn. Jen v Ostravě šetřili policisté v loňském roce přes 800 trestných činů spáchaných na seniorech.

Informovat, ale nevystrašit

„Naše doba přinesla velké změny a starší generace není připravena, tak jako kolikrát na ně nejsme připraveni ani my. Praktiky zlodějů se hodně změnily a v poslední době převažuje i to, že hendikepovaní a senioři jsou velice snadným cílem těchto zlodějů,“ potvrzuje Julius Kopčanský z ostravského Bílého kruhu bezpečí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julius Kopčanský z ostravského Bílého kruhu bezpečí radí, jak se mají důchodci bránit podvodníkům

Upozorňuje, že seniory vede k důvěřivému chování také dobré vychování. V jejich době totiž bylo slušné neznámému člověku, který zvoní u dveří, otevřít a pomoci.

Rodina by podle něj měla své starší příbuzné varovat, co může nastat a jak mají v případě nutnosti postupovat. Nedoporučuje ale seniory popisem možných rizik příliš vystrašit. Opatrně by se podle Kopčanského mělo zacházet i s radou, aby důchodci nikomu neznámému neotevírali.

„Neřekl bych přímo neotvírat, aby se ten člověk zase neuzavíral a netrpěl nějakým komplexem, že nesmí nikomu otevřít, že je izolovaný a že venku hrozí nějaké šílené nebezpečí,“ vysvětluje.

Kromě rodinných příslušníků mohou seniorům pomoci i sousedé v domě. Stačí prý, aby byli ke staršímu člověku vnímaví a ujistili ho, že se na ně může s důvěrou obrátit, pokud by došlo k neočekávané situaci.

Andrea Brtníková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme