Podvodník ukradl seniorce z Prahy téměř čtvrt milionu. Použil známou záminku

Pražští senioři stále platí za snadnou oběť zlodějů. V tomto týdnu policii ohlásili příbuzní starších lidí hned dvě krádeže. Jejich scénář je přitom stále stejný. Pachatelé, kteří si tentokrát pohodlně přišli na statisíce, důvěřivé seniory opět oklamali známými smyšlenými příběhy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto)

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Často používaná je třeba historka, kterou policisté pojmenovali ‚vnuk‘. Seniora kontaktuje na pevnou linku pachatel a vydává se za vnuka. Tvrdí, že nutně potřebuje půjčit peníze na auto, které má možnost koupit za velmi výhodných podmínek. Dodá ale, že si pro půjčku nemůže přijít sám a pošle svého nejlepšího kamaráda.

Právě takto se podvodníkům podařilo oklamat i důvěřivou seniorku z ulice Zdiměřická na Praze 4. Žena nakonec předala úplně cizímu muži hotovost ve výši téměř 250 tisíc korun.

Když stařenka zjistila, že ji o peníze, které šetřila pro vnoučata, obrali podvodníci, utrpěla šok a ještě se z něj úplně nevzpamatovala. Takové události by se přitom podle Lenky Boldové ze speciálního Senior týmu dalo jednoduše předejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková zjistila, jaké triky používají zloději, aby se dostali seniorům do bytu

„Především je potřeba, aby senior, pokud už mu tedy někdo takhle volá a představuje se, že je někdo z příbuzenstva, tak by si měl tuto informaci ověřit. Zavěsit sluchátko, zkusit zavolat tomu příbuznému nebo někomu z rodiny, říct – volal mi teď třeba synovec, chce půjčit peníze, je to pravda? Oni mu třeba řeknou – ne, to není pravda, to tě jenom někdo zkouší. Nebo se s tím člověkem vůbec nevybavovat. Říct – ne, já ti nic nepůjčím nebo pokud teda, tak neposílej někoho jiného, přijď za mnou ty osobně sám,“ radí policistka.

Stejně tak se může senior bránit i v případě, kdy na něj podvodníci vyrukují s jinou smyšlenou záminkou. Třeba jako v případě z ulice Dubečská v Praze 10. Tam pachatel okradl dokonce zdravotně postiženou důchodkyni.

Policisté radí volat linku 158

„U bytu seniorky zazvonil neznámý muž, který pod legendou toho, že jí jde vyměnit telefonní aparát, byt seniorce prohledal a odcizil věci v hodnotě téměř 20 tisíc korun,“ popisuje nebezpečnou situaci policejní mluvčí Jan Daněk.

Někdy se pachatelé nespokojí jen s lupem, ale bránícímu se seniorovi mohou také ublížit. Policisté proto doporučují, aby důchodci bez předchozího prověření cizího člověka do bytu vůbec nepouštěli.

„Nechá toho člověka stát za dveřmi, zavolá si na tu firmu, zeptá se, zda opravdu se jedná o jejich pracovníka, anebo pokud si není jistý, nechá ho stát na chodbě a zavolá na linku 158, kdy operační důstojník vyšle na místo hlídku, která tohoto člověka zkontroluje,“ doporučuje Lenka Boldová.

Senior tak bude mít podle zkušeností policie jistotu prakticky ihned. Pokud se totiž jedná o pachatele, tak pravděpodobně na příjezd hlídky čekat nebude.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme