Podzemní kontejnery na odpad mají ve středních Čechách už i v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav má první stanoviště podzemních kontejnerů na odpad. Stala se tak po Příbrami a Kutné Hoře třetím městem v pořadí ve středních Čechách, kde budou tímto způsobem občané odpad třídit. Mladoboleslavská radnice nechala nádoby postavit v ulici Jana Palacha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové podzemní kontejnery na odpad v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Umístění kontejnerů pro třídění odpadu do podzemí má prý řadu výhod.

„Za prvé je kontejner podstatně větší než normální, to znamená, že svoz odpadu nemusí být tak často a tím se šetří náklady. Druhá výhoda je, že není možný zpětný odběr, to znamená, že bezdomovci kontejnery nemůžou přebírat. A třetí výhoda je estetická, protože to určitě vypadá podstatně lépe než kontejnery, které jsou nad zemí,“ tvrdíl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati z ODS.

Město plánuje do budoucnosti vybudovat další stanoviště. „Postupně bychom chtěli vyměnit všechny kontejnery, co jsou ve městě Mladá Boleslav, do podzemí. Ministerstvo životního prostředí bude teď dokonce na tento typ kontejneru vyhlašovat dotaci, takže je třeba toho také využít. V letošním roce máme naplánován ještě jeden, už na něj máme finanční prostředky, a další zhruba čtyři místa bychom ještě chtěli zrealizovat,“ dodal Nwelati.

Přehrát

00:00 / 00:00

O instalaci podzemních kontejnerů na odpad v Mladé Boleslavi natáčela Jana Huzilová

Jedna výměna prý vychází na zhruba 700 až 750 tisíc korun - záleží na tom, jak jsou komplikované zemní práce. Projekt finančně podporuje tamní automobilka Škoda Auto.

„Jako velkému zaměstnavateli nám záleží na vztazích a tohle je projekt, který je na rozhraní aktivit Škody a města, takže jsme tady našli společného jmenovatele, a když jsme ho našli, tak jsme dokázali i společně zainvestovat,“ vysvětlil manažer životního prostředí firmy Pavel Vacek.

Lidem vadí zdražování svozu. V některých městech proto přestávají třídit

Číst článek

Jak často bude odpad z podzemních kontejnerů vyvážen, prozradil z městské úklidové firmy Compaq Jan Rympl. „Tato separace je připravená vždy pro pět kubíků, takže komunál se bude vozit jednou týdně, pravděpodobně v sobotu v době nejmenší frekvence ve městě. Co se týká skla, plastu a papíru, pravděpodobně jednou týdně. Tam se ještě vypozoruje, za jak dlouho se pět kubíků naplní, i když zkušenost odpovídá 14 dnům,“ popsal.

Obyvatelům Mladé Boleslavi se nové podzemní kontejnery na odpad vesměs líbí, protože jsou prý hezčí než plastové. Lidé také oceňují, že se v nich už nebudou moci přehrabovat bezdomovci.


Zvětšit mapu

Jana Huzilová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme