Podzemní nemocnice zřízené za dob studené války slouží i dnes

Před desítkami let byly podzemní nemocnice vybudovány jako ochrana před možným útokem kapitalistických nepřátel. Jejich podoba se sice za celou tu dobu změnila, ale kryty se zdravotnickým vybavením zůstaly. Do jednoho z nich v pražské Krči nahlédla redaktorka Radiožurnálu Květa Moravcová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chráněné zdravotnické praco... | Foto: Květa Moravcová

Podzemní nemocnice v Praze - Krči vypadá jako klasický protiválečný kryt, jen se dvěma operačními sály a několika pokoji pro pacienty.

„Na přelomu tisíciletí nás požádala záchranka o zvýšení kapacity záchytných stanic,“ vypíchl jeden z kuriózních účelů, kterému taky nemocnice sloužila správce objektu Pavel Florian.

Dnes může podzemní areál pomoci například pro potřebu krátkodobého uvolnění lůžek v klasické nemocnici. Musí se ale zajistit přívod kyslíku. Speciální technologie dokáží odsát oxid uhličitý a nahradit ho kyslíkem.

Součástí nemocnice je i oddělení pro léčbu pacientů s rakovinou. „V roce 1994 bylo v jedné části vybudováno onkologické pracoviště s kobaltovým a ceesiovým zářičem,“ popisuje Florian. Deset let na to zářiče ale poškodila velká voda při povodních. Byla proto nutná rekonstrukce. Místo zářičů byl pak na oddělení instalován modernější přístroj pro léčbu rakoviny – lineární urychlovač.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové

I když není možné se do podzemní nemocnice podívat ani jako turista, svou historickou hodnotu zařízení má. Kromě toho, že ho v totalitních 50. letech budovali jako tajné místo vězni, lze si představit atmosféru následné studené války a své slovo tu má také současnost. V podzemní nemocnici naladíte rádio, televizi a také si zasurfujete na internetu. Jen signál mobilních telefonů tu chybí.

Květa Moravcová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme