Podzemní popelnice chtějí i města v Moravskoslezském kraji. Naráží ale na technické problémy

V České republice přibývá podzemních kontejnerů na odpad. Jde o zabudované velké nádoby, které nehyzdí okolí. K tomuto trendu by se chtěly připojit i radnice v Moravskoslezském kraji, ale zatímco například ve středních Čechách se tato investice už v několika městech podařila, na Ostravsku je vše teprve na začátku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemní kontejnery v Chebu

Podzemní kontejnery v Chebu | Foto: Tomáš Ivanič

Jednou z prvních vlaštovek v Moravskoslezském regionu je Krnov, kde staré popelnice na náměstí vystřídaly moderní podzemní kontejnery na komunální i tříděný odpad.

Tím to ale víceméně v kraji zatím končí. Například v centru Ostravy jsou podzemní kontejnery připravené, jen je potřeba sehnat peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podzemní popelnice je zájem i v Moravskoslezském kraji, realizace ale naráží na jisté problémy. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl.

„Máme vytipováno sedm vhodných lokalit, na každém stanovišti by byly tři kontejnery, zvlášť na plast, papír a sklo. Realizace projektu je závislá od toho, zda se nám podaří získat dotaci,“ potvrzuje mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Zkušenosti jsou zatím velmi dobré, alespoň podle názorů lidí ve městech, kde se velké nádoby s odpadem přesunuly pod zem. Spokojeni jsou například obyvatelé Chebu.

„Jednak je to schované pod zemí, a také nikdo se k tomu jen tak nedostane. Vypadá to celkem úhledně,“ konstatuje starší pán. „Není to vlastně dostupné, nelze se k tomu jen tak dostat, což mi připadá výhodné,“ dodává žena z Chebu.

O něčem takovém uvažuje i Opava, ale má to jeden velký háček, říká náměstek primátora Dalibor Halátek z SOS pro Opavu. V historickém středu města není volný ani kousek země.

„Centrum města je tak zasíťované, že najít nějaké prostory, kde by v zemi nevedl nějaký drát nebo potrubí, je velmi obtížné. Určitě by se ale mělo město vydat tímto směrem, protože je tam nesporná výhoda v tom, že nádoby na recyklaci se nevykrádají, protože jsou pod zemí. Takže svým způsobem se ty peníze zase vrátí,“ poznamenává.

Uklizení kontejnerů pod cesty a chodníky v Moravskoslezském kraji v každém případě ještě nějakou dobu potrvá.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme