Podzim je teprve na začátku a sever Moravy už halí smog. Trápí hlavně obyvatele Ostravy

Dnes o sobě dal v Moravskoslezském kraji pořádně vědět smog. Že je jeho sezona tady, poznali lidé už ráno, když vyšli do ulic. Nejvíc přitom udeřil přímo v krajském městě, kde množství prachu navíc stále stoupá. Nejšpinavější vzduch teď dýchají obyvatelé Ostravy-Zábřehu, prachu ve vzduchu je tam už čtyřnásobně víc, než povoluje limit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog... | Foto: F. Tichý

„Ovlivňuje mě to velice, protože se mi mnohem hůř dýchá,“ posteskla si důchodkyně Anděla z Ostravy. Podzim je teprve na začátku, ale na Ostravsku už se ozval, a to tradičním způsobem.

„Ráno to byl takový nějaký pach v celé Ostravě. Když jsem šla k lékaři, tak mě to zarazilo. I jsem kašlala, nevypadalo to moc dobře,“ popisuje paní Anděla. Dobré ráno to nebylo ani pro Evu Bancířovou. Je astmatička, a když je jako dnes, hned sahá po dýchátku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sever Moravy opět halí smog. Jak se dýchá lidem v Ostravě, zjišťovala Iva Havlíčková

„Mám ty spreje, takže to foukám, bydlím v sedmém poschodí na Kamenci a na tom vrchu se to drží. Málokdy se stane, že můžu otevřít okna a normálně dýchat,“ přiznává.

Zdravotní problémy prach způsobuje hlavně seniorům či chronicky nemocným. A nebezpečný je i pro děti. Když pak smogová situace trvá delší dobu, prodej třeba přípravků proti kašli jde jako po běžícím páse, říká vedoucí lékárny na centrálním náměstí v Ostravě. Ale to teď ještě nenastalo.

„Zatím se to částečně kryje s chřipkovou sezonou a takové to nachlazení v důsledku přechodu počasí z teplého na chladné, může přijít i během příštího týdne,“ vysvětluje.

Meteorologové mají zatím jen mírně optimistickou zprávu. Špinavý vzduch by mohl vyčistit vítr, který očekávají od jihozápadu. Jestli se ale podaří srazit prach pod normu 50 mikrogramů na metr krychlový, se nedá odhadnout.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme