Pohled do Macochy bude od čtvrtka opět zdarma

Kasírování turistů za pohled do známé propasti Macocha z Horního můstku od čtvrtka končí. Dohodlo se na tom vedení Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras s obcí Vilémovice a podnikatelem Jiřím Tichopádem, který poplatky na pozemku pronajatém od obce vybíral.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propast Macocha | Foto: Vladimír Dvořák

Tichopád vybírá od turistů 20 korun na pronajatém pozemku u Horního můstku od května letošního roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice mluvili na Radiožurnálu Leoš Štefka, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a František Kala, starosta obce Vilémovice

Podle správy CHKO je ale pozemek součástí přírodní rezervace a podnikání je tam tedy zakázáno. Původně proto chtěli ochranáři s Tichopádem zahájit správní řízení.

„Jsem spokojen s tím, že k dohodě došlo, tudíž správa chráněné oblasti v této situaci žádné správní řízení zahajovat nebude,“ uvedl po jednání vedoucí správy Leoš Štefka.

Obec Vilémovice chtěla finanční podíl na cestovním ruchu, proto průchod na můstek v minulosti krátkodobě zpoplatnila a poté pronajala podnikateli, který vybíral poplatky dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o poplatcích u Macochy sledoval reportér Michal Záboj

Správa CHKO slíbila, že se pokusí zajistit příjem do obecní pokladny jinak. Jednou z cest je změna předpisů, která by umožňovala nejenom Vilémovicím dostat podíl ze vstupného či parkovného. To je ale podle CHKO prý běh na dlouhou trať, protože to vyžaduje změnu legislativy.

Starosta Vilémovic František Kala k tomu připomněl, že v minulosti měla obec z turistů u Macochy příjem.

"Historicky z toho obec profitovala a odrážíme se z té historické zkušenosti. Za první republiky z toho obec vybudovala vodovod a další a další věci, takže profit z toho obec měla. Historicky to takto bylo dané a ve světě to není nic neobvyklého, že se za zajímavé atrakce nebo přírodní úkazy cosi vybírá."

Horní můstek Macochy ročně navštíví přes půl milionu turistů. Do světoznámé propasti mohou nahlédnout ještě z Dolního můstku, který je zdarma.

Živnostník kasíroval turisty už v roce 2008, jenže mu to zatrhl Jihomoravský kraj. Odůvodnění bylo prosté: Nelze zpoplatnit průchod na veřejně přístupné komunikaci. Tichopád tedy postavil stánek dál od cesty a teď se zkoumalo, o jaký pozemek se jedná.

Michal Záboj, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme