Pohotovost v Bruntále kvůli malému zájmu razantně omezila provozní dobu

Bruntálská pohotovost razantně seškrtala ordinační hodiny. Ode dneška se na ni pacienti s akutními problémy dozvoní jen od pátku do neděle nebo o státních svátcích. Ve všední dny se její provoz dlouhodobě nevyplácel. Zájem o pohotovost byl totiž tak minimální, že ji krajská rada raději částečně zrušila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pohotovosti (ilustrační foto)

Na pohotovosti (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Pro děti a důchodce je to špatné, já osobně jsem tam byl naposledy před třemi lety se zády. Kdyby tu pohotovost nebyla, musel bych je do Krnova,“ říká Rostislav Jedlička a podobně jako on by to musela řešit i většina místních - třeba starší manželé, kteří mají jinak pohotovost kousek za domem.

„Je fakt, že my musíme pořád někde jezdit, lékařská péče je tu o ničem,“ zlobí se postarší žena, která se stejně jako ostatní musí smířit s tím, že bruntálská pohotovost bude nově otevřena jen v pátek od 17 do 22 hodin, v sobotu, neděli a o svátcích od 8 do 20 hodin.

„Návštěvnost ve všední dny je totiž minimální, průměr se pohyboval kolem tři čtvrtě pacienta na den,“ vysvětluje vedoucí provozu pohotovosti Josef Michálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou situaci ohledně pohotovosti v Bruntále vysvětluje reportérka Kateřina Daňková

„Taková věc se lidí vždycky dotkne,“ zlobí se důchodkyně Daniela Řeháková. Malý zájem a vysoké provozní náklady jsou podle ní slabé důvody.

„Přece pohotovost nechce, aby měla každý den plnou čekárnu, to opravdu není férové vůči lidem, kteří onemocní, jenom proto, že neonemocněli třikrát do týdne, tak to budeme rušit…“

Akutní problémy ale může řešit i místní nemocnice, upozorňuje Josef Michálek. A nejen ta.

„Pacienti se zdravotními problémy se mohou obracet buďto na Podhorskou nemocnici zde v Bruntále, pak mají možnost řešit to přes informační zdravotní centrum v Opavě, které funguje čtyřiadvacet hodin denně, anebo přes Sdružené zdravotnické zařízení v Krnově.“

Poslední možností je pak přivolání záchranky. Pokud se ale novinka neosvědčí, pokusí se změnu vyjednat město, slibuje bruntálský místostarosta Vladimír Jedlička z ČSSD.

„Pokud by nastala situace, že by tahle služba chyběla, museli bychom jednat s krajem o nějakých nových opatřeních.“

Kateřina Daňková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme