Pohřeb romského mladíka v Tanvaldu se obešel bez incidentů

Bez incidentů skončil pohřeb romského mladíka, který byl před týdnem zastřelen v Tanvaldu. Asi 200 lidí vyprovodilo po zádušní mši v kostele rakev na místní hřbitov. V celém městě hlídkují desítky policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb dvaadvacetiletého Roma, který v neděli 1. ledna v noci zemřel po střelbě v Tanvaldu | Foto: Filip Jandourek

Zádušní mše za mrtvého začala za účasti dvou stovek lidí hodinu před polednem v kostele svatého Františka z Assisi v tanvaldské části Šumburk.

Kostel byl úplně zaplněný. Přišli se totiž podívat i ti, kteří zastřeleného mladíka znali třeba jen vzdáleně.

Po skončení mše se dlouhý smutečný průvod vydal za zvuků romské kapely v poklidu na hřbitov na kopci nad Tanvaldem. Rušilo ho snad jen to, že některým lidem v hlubokém sněhu klouzaly sváteční boty.

Obřad a následný průvod kontrolovaly i tři desítky mužů se zelenými páskami na rukávech. Patřili k lidem vybraným občanským sdružením Romea Tanvald.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Šumová sledovala v Tanvaldu pohřeb zastřeleného romského mladíka

„Občanské sdružení se za to vlastně zaručilo, že prostě to proběhne v klidu všechno,“ potvrdila Eva Gáborová. „Se jedná o hlavní silnici, tak aby se nikomu nic nestalo,“ dodala.

S fotografií pohřbeného v ruce sešel od hřbitova zpátky ke kostelu v čele smutečního průvodu i bratr zastřeleného, který byl sám při potyčce zraněn. Na místo, kde se na Nový rok nad ránem tragická událost stala, ale už nepokračoval.

Naopak otec mrtvého mladíka na místě neštěstí zapálil svíčku a spolu se smutečními hosty držel minutu ticha. „Děkuji vám všem, že jste tady přišli uctít mého syna památku na tomto tragickém místě. Prosím vás, chtěl bych, jestli je to možné, když budete tady, uděláme minutu ticha,“ prohlásil.

Krátký průvod pak za asistence policie prošel Tanvaldem. Nepotvrdily se obavy z toho, že by někdo chtěl smuteční průvod a celý obřad narušit. Jeden z organizátorů smutečního pochodu Kamil Bílý celou akci hodnotí jako důstojnou:

„Proběhlo to prostě dobře, jsem rád, že to tak proběhlo, jak to proběhlo, takhle to mělo proběhnout, ne žádná demonstrace. Prostě jsem rád, že to tak proběhlo velmi dobře a jsem rád, že nám pomohla Policie České republiky. Otec už svého syna pohřbil a to je celé.“

Lidé shromáždění na pohřbu romského mladíka | Foto: Lenka Šumová

Policie na místě ale zůstává, protože se bojí okamžiku, kdy se všichni zúčastnění rozejdou do barů a restaurací. Psovodi hlídají také dům střelce, který zůstává na svobodě.

Policejní hlídky byly od rána i v okolních obcích, kde kontrolovaly příjezdy do Tanvaldu a zastavovaly zejména auta, která řídili mladí muži. Na místě je i antikonfliktní tým, vzhledem k tomu, že stále není jasné, co přesně ke smrti 22letého romského mladíka vedlo.

Kamil Bílý za pořadatele smutečního průvodu dodal, že všichni teď čekají, jak své šetření uzavře policie. Ta zvažuje varianty od případné vraždy až po nutnou obranu. Rasový motiv státní zástupkyně vyloučila.

Lenka Šumová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme