Pojištovny zkontrolovaly nemocnici v Bílé Vodě. Musela zrušit jedno z oddělení

Psychiatrická nemocnice v Bílé Vodě na Jesenicku musela zrušit oddělení pro léčbu chronické bolesti. Donutily ji k tomu kontroly zdravotních pojišťoven. Podle jedné z nich vykazovala k úhradě neurologickou lůžkovou péči, kterou ale nemá nasmlouvanou. Zařízení se brání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolest ramene (ilustrační foto)

Bolest ramene (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Hanu Ďurišovou trápila mnoho let bolest pravé ruky. Léčila se na neurologii, chodila na rehabilitace, užívala analgetika - nic nezabralo. Pomohli jí až v Bílé Vodě.

„To si nedovede nikdo představit, když vás něco bolí a vy si nemůžete pomoci. Chodíte od čerta k ďáblu a pomoc nikde. Bere vás to pak i psychicky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení oddělení v nemocnici v Bílé Vodě mluvila Andrea Švubová

Hana Ďurišová vděčí lékařům v Bílé Vodě za moc. Neplatí to ale u všech. Jeden nespokojený pacient se obrátil na svou zdravotní pojišťovnu a odstartoval hloubkovou kontrolu:

„Revize prokázala, že zařízení poskytovalo péči, která neodpovídalo rozsahu poskytovaných zdravotních služeb.“

Léčebna se proti výsledku revize odvolala, po přezkoumání ale došla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ke stejnému závěru, popisuje její mluvčí Hana Kadečková.

Podle našich informací vykazovala nemocnice neurologickou péči pod psychiatrickými diagnózami.

Bolest a psychika

Ředitel zařízení Petr Jeřábek se brání. Léčba bolesti a psychiky podle něj velmi úzce souvisí:

„Vycházel jsem vždy z vědeckých poznatků, že dlouhodobé bolesti jsou vlastně psychoneuróza nebo somatopsychóza. To má v psychiatrii své místo. Zkrátka je tam velké podíl emočních složek bolesti. To se hluboce propojuje s negativními skutečnostmi v životě klienta. Toto visí ve vzduchu, co se týče odborné úrovně, odborného know how.Bohužel to není úplně zakotveno legislativně a v různých předpisech.“

Přesto se rozhodl, že psychosomatické oddělení zruší. Před časem totiž do nemocnice přišli další revizní lékaři, tentokrát z VZP. Výsledek kontroly ale odmítl mluvčí Oldřich Tichý komentovat:

„Bylo vytipováno zhruba 70 klientů, kontrolovali jsme období od prosince 2011 do dubna 2013. Výsledky nebudeme zveřejňovat, nejprve musí proběhnout celé vypořádání revize.“

Petr Jeřábek se už teď obává, že narozdíl od ZPMV, které má za hospitalizaci 5 lidí vracet desítky tisíc korun, v případě VZP to bude podstatně víc:

„Dva miliony padesát tisíc, jsme spočítali. Rozhodně bychom letos nevypláceli odměny, to bylo asi tak 800 tisíc a zbytek by musel být nějaký kontokorent. Nevím také, jestli by mě ministr neodvolal z funkce.“

Zrušení oddělení chronické bolesti vyvolalo mezi pacienty velkou vlnu nevole. Bývalá zdravotní sestra Jaroslava Horáčková začala sbírat jejich podpisy. Má jich přes tisíc:

„Jsme chudý kraj, daleko dostupný větším lůžkovým neurologickým zařízení, takže představa, že by lidé měli dojíždět například do Šumperka a představa, že člověk, kterého bolí záda, by měl sedět v autobuse hodinu, dvě, tak to byl pro mě podnět, abych něco udělala.“

Bělovodská nemocnice není v tomto raritou. Podobný problém odhalila VZP při nedávné kontrole i v psychiatrické léčebně ve Šternberku. A chystá se prověřit další.


Zvětšit mapu

Někdejší piaristická kolej (1724-1733) s kostelem Navštívení Panny Marie (1755-1767) v Bílé Vodě, okres Jeseník. Pohled na severovýchodní stranu areálu od severu | Foto: Grzegorz Wysocki

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme