Pokračování R35 by v Českém ráji nemělo být dálnicí, zní doporučení vládě

Turnov chce, aby Liberecký kraj přestal blokovat pozemky pro chystanou dálnici přes Český ráj. Nová studie zpracovaná pro vládu sice doporučuje vést chystané spojení mezi Libereckým a Královéhradeckým krajem právě severní trasou, tedy přes Turnov a Jičín, není prý kvůli tomu ale nutné prostavět tolik peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ráj - Hrubosklsko | Foto: Radana Schaeferová

Po silnici mezi Turnovem a Jičín už zdaleka nejezdí tolik aut jako před několika lety. Podle nové studie, kterou získalo ministerstvo pro místní rozvoj, by tu proto už teď nemusela vést rychlostní silnice dálničního typu. V údolí pod hradem Trosky by prý stačilo rozšířit tu stávající a dostavět obchvaty vesnic.

„Měl by to být dvoupruh se střídavým třetím pruhem pro předjíždění, který by samozřejmě měl míjet vesnice, ale měl by daleko citlivěji projít krajinou, než ta kapacitní, téměř dvojnásobně široká silnice,“ vysvětluje turnovská starostka Hana Majerová.

Ani to ale odpůrcům plánované trasy R35 nevyhovuje. „Pro nás je stejně nepřijatelná jako ta původní dálnice, protože my tady dvoupruhovou silnici I. třídy máme. Kapacita silnice není zcela využita, intenzita dopravy nám klesá a výstavby jakékoli další silnice je v tento okamžik naprosto neopodstatněná,“ potvrzuje nespokojenost Martina Pokorná (SZ) zvolená za Turnovskou koalici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový návrh pokračování R35 podaný MMR se zajímala reportérka Lenka Šumová

Nový návrh, který by teprve měla dostat vláda, ale Turnov považuje za své vítězství. Liberecký kraj ho totiž přinutil nakreslit do územního plánu budoucí R35 v megalomanské verzi – tunelem pod sídlištěm Výšinka. Majitelé pozemků tam proto teď nesmí stavět.

„A právě tato zmiňovaná studie dává za pravdu nám. Říká, že průchod Turnovem je výhodnější Mašovem a Pelešany. Varianta přes Výšinku je varianta riziková, protože v této oblasti je stávající sídliště a navržené plochy na další bytovou výstavbu,“ vysvětluje expert turnovské radnice na územní plán Miroslav Varga.

Zastupitelé Turnova proto teď chtějí, aby kraj své plány změnil. Hejtman Stanislav Eichler z ČSSD už minulý týden připravenou studii označil za konečné rozhodnutí vlády: „Vláda rozhodla o tom, že bude preferovat středovou variantu, čili severní – z Turnova na Jičín.“

To sice není pravda a kabinet o tom nejednal, nicméně hejtman to zároveň označil za krok k uvolnění blokovaných parcel.

Čekají na to jejich majitelé. Například turnovský učitel Václav Hájek, který na svém pozemku chtěl postavit dům. Než to stihl, kraj jeho pozemek, který nakonec pro stavbu doporučovaný není, vyblokoval jako územní rezervu. Proto teď v Turnově na Výšince stojí rodinný dům jako stavba dočasná.

Lenka Šumová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme