Polabské muzeum vystaví na tři dny vzácné mince z 10. století

Středočeské Poděbrady si o tomto víkendu připomínají 540. výročí povýšení na město. Oslavit toto jubileum můžete třeba v tamním Polabském muzeu. To se rozhodlo jen na tři dny zpřístupnit svůj nejvýznamnější sbírkový soubor mincí, o kterém se někdy mluví také jako o Poděbradském pokladu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech | Foto: kultura.infocesko.cz

„Bylo říjnové odpoledne roku 1936 a čtveřice mužů zrovna pracovala na úpravě poděbradského dostihového závodiště,“ říká historik Polabského muzea Petr Šorm.

Těch mincí bylo zhruba 1400 a brzy se ukázalo, že se jedná o nejbohatší nález prvního českého platidla, tedy denárů.

Ne náhodou je sbírka mincí nejvýznamnějším souborem Polabského muzea. Vždyť zahrnuje celý přehled našeho mincovnictví 10. století.

Stříbrné mince, které mají v průměru dva centimetry a jsou oboustranně ražené, vystavuje muzeum jen výjimečně. Podle Petra Šorma se tak za posledních 30 let stalo jen dvakrát.

V rámci oslav výročí povýšení Poděbrad na město si soubor mincí můžete prohlédnout v tamním Polabském muzeu po oba víkendové dny a pak ještě v pondělí.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme