Policejní detektivové vyšetřují skupinu lidí z řad pražské justice

Několik lidí z řad justice vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle České televize je mezi nimi i soudce jednoho z pražských obvodních soudů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Ano. Týká se to, to vám můžu potvrdit, justičního prostředí v Praze,“ potvrdila šéfka pražských žalobců Lenka Bradáčová.

Vyvrátila ale další informaci ČT, že by zásah souvisel s případem soudce Jiřího Berky.

„Já bych nerada žádnou dezinformaci ve vztahu ke kauze, kterou se vrchní zastupitelství zabývalo už v minulosti. To znamená zmanipulované konkurzy soudce Berky. Nemá to žádnou souvislost,“ dodala.

Vyšetřování se týká mimo jiné i pražského soudce Ondřeje Havlína. „Je to obvodní soudce, který soudí v Praze 2,“ popsala redaktorka České televize Zuzana Tvarůžková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové kauze pražské justice informovala redaktorka ČT Zuzana Tvarůžková

„Policie tam byla od nějakých čtyř hodin ráno. Ještě před malou chvílí odnášela z budovy dokumenty a materiály,“ upřesnila.

Policisté ale žádné upřesňující informace neprozradili. „Nechtěli s námi hovořit. Neřekli, co všechno si odnášejí a čeho se to týká. Zatím nevíme, zda jsou mezi těmi vyšetřovanými pouze lidé z justice. Máme informaci, že tam jsou i lidé mimo ni,“ dodala.

Dle České televize se kauza týká soudce, na kterého byla v minulosti podána kárná žaloba. „Byla na něj podána kvůli podezření z manipulace se spisy, úpravami dat a jistým tlakem na kolegy v řadách soudců,“ potvrzuje Tvarůžková.

„Kárnou žalobu podle informací ministerstva spravedlnosti ustál. Byl mu snížen plat, ale nebylo prokázáno, že by jednal v nějakém přímém úmyslu,“ vysvětlila.

Potvrdí se nějaká souvislost s kauzou Berka?

Ač Bradáčová popřela, že by případ měl jakoukoliv, byť jen vzdálenou souvislost s kauzou soudce Berky, jistá spojitost by se podle informací České televize vysledovat dala.

„Já tam vidím jen souvislost skrze soudce, o kterém jsme mluvili. Ten byl kárně stíhán právě za manipulaci se spisem, který se týkal jedné z postav kauzy Berka,“ uvažuje Tvarůžková.

Redaktorka ale uznává, že soudci soudí velkou řadu případů, takže to může být jen shoda jmen. "Nechci tvrdit, že kauza má tuto souvislost. Je totiž pravda, že ta kárná žaloba byla podána už před delší dobou, takže by to bylo i divné, pokud až teď by policisté zasahovali,“ dodala.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme