Policejní protidrogový zásah odhalil výrobce i prodejce. Obviněno je zatím 13 lidí

Policisté koncem minulého týdne provedli rozsáhlý zásah proti výrobcům a prodejcům drog v Pečkách na Kolínsku, ale i dalších místech Česka. Zadrželi devatenáct lidí, třináct z nich už obvinili. A další obvinění ještě přibudou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah v rámci akce Lahár. Foto z videa

Policejní zásah v rámci akce Lahár. Foto z videa | Foto: Policie ČR

Policisté koncem srpna vytvořili vyšetřovací tým nazvaný Stylus, jehož cílem mělo být zjistit, kdo Pečky zásobuje pervitinem. Dá se totiž říci, že v Pečkách se vyskytují spíš prodejci než výrobci drog.

Snaha policejního týmu je tedy nejen omezit distribuci drog v této lokalitě, ale zejména rozkrýt drogovou sít.

Ve čtvrtek 14. listopadu pak spustili akci s krycím názvem Lahar. Během ní provedlo skoro 270 nasazených policistů sedm domovních prohlídek a jedenáct prohlídek jiných prostor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aleš Pavlík, zástupce vedoucího odboru obecné kriminality středočeské policie, shrnuje výsledek zásahu

„Byly zjištěny drogy – nejméně půl kila pervitinu, marihuana, hašiš a heroin. Jedna varna byla v obci Lhota, okres Mělník, druhá varna Velká Hleďsebe, okres Cheb a třetí byla Vrchotice, okres Příbram. Tito výrobci drog drogu zaváželi do Peček, kde probíhala další distribuce,“ popsal Aleš Pavlík, zástupce vedoucího odboru obecné kriminality středočeské policie, a pokračoval:

„Dále tam byly zajištěny věci pocházející z trestné činnosti, to znamená elektronika, televize, počítače, sedm odcizených vozidel, dvě ostré nelegálně držené zbraně.“

Ze třinácti obviněných lidí jich je osm stíháno vazebně a zároveň jich je z celkového počtu třinácti deset z Peček. Mezi obviněnými jsou jak muži, tak ženy, ve věku zhruba od dvaceti do šedesáti let. Některým z nich hrozí až desetileté vězení.

Ke třinácti obviněným přibudou ještě minimálně další čtyři, kteří jsou celostátně hledaní a na které už jsou vydané souhlasy se zadržením. Tyto osoby ovšem v době policejního zásahu byly mimo domov. Konečné číslo obviněných by podle policistů mohlo být až dvojnásobné.

Největší policejní akce ve Středočeském kraji

Na akci bylo nasazeno skoro 270 policistů, což naznačuje, že šlo o jednu z největších policejní akcí na území Středočeského kraje za poslední dobu. Zásahová jednotka středočeských policistů zasahovala v Pečkách na čtyřech místech.

Pečky patří v rámci Středočeského kraje k nejproblematičtějším oblastem z hlediska drog.

„V rámci středních Čech je to určitě výjimečné místo. Z toho samozřejmě vůbec nemáme radost a chceme s tím něco dělat, ale je to skutečně docela problematické, protože my opakovaně v Pečkách zasahujeme a někoho obviníme, zajistíme množství látky a pak nastupují další,“ uvedl šéf kolínské policie a vedoucí týmu Stylus Marek Jirouš.

Místa, kde v Pečkách zasahovala policie v rámci akce Lahár | Foto: Policie ČR

Na místech mimo Pečky zasahovaly jednotky z Ústeckého, Jihočeského a Plzeňského kraje a při zatýkání pomáhali i policisté z Národní protidrogové centrály.

Dosud se policistům nepodařilo síť distribuující drogy narušit tak, jak by si představovali, natož ji rozbít. Rozsáhlá akce Lahár by to ale podle policistů měla změnit. I proto v jednu chvíli zasahovali na tolika místech najednou, a ne postupně.

Místa policejních zásahů v rámci akce Lahár v celé České republice | Foto: Policie ČR

Teď je tým nazvaný Stylus zhruba ve čtvrtině práce. V následujících dnech a týdnech ho čeká hlavně vyhodnocování důkazů.

Policejní akce Lahar byla výjimečná i v tom, že středočeští policisté využili při výslechu svědků v rámci projektu středočeského policejního ředitelství jako první v Česku videokonferenci. Zatím jde o pilotní projekt, který zkušebně testují právě na Nymbursku a Kolínsku.

Jde o to, že obviněný, který je v policejní cele třeba v Milovicích, se díky tomu může účastnit výslechu svědka v Kolíně, aniž by kamkoli přejížděl.

„Máme k dispozici videokonferenční zařízení, které je v Milovicích a v Nymburce. Čili osoba si sedne před videokonferenční zařízení a sleduje online přenos procesního úkonu výslechu svědka, který se koná v Kolíně, a současně má možnost se toho úkonu i účastnit aktivně. To znamená: klást doplňující otázky, případně vznášet nějaké námitky a podobně,“ vysvětlil šéf kolínské policie Jiří Fejfar.

Policisté si od moderního videokonferenčního výslechu slibují, že tím nejen ušetří, ale také eliminují bezpečnostní rizika při převozu obviněných.

Marína Dvořáková, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme