Policie dopadla na Děčínsku dvojici pytláků. Lovili kvůli trofejím

Policisté dopadli u České Kamenice na Děčínsku dva pytláky. Byli profesionálně vybavení, ale maso ze zvěřiny je příliš nezajímalo. Zajímali se o hlavně o lovecké trofeje. Za pytláctví a nedovolené ozbrojování jim hrozí až pětileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaadvacetiterák v zimě 2013 | Foto: Národní park Šumava, Štěpán Rosenkranz

Pytláci šli hlavně po trofejní zvěři, tedy například po velkých jelenech nebo laních. Policisté jim zatím prokázali tři případy, při kterých způsobili škodu za zhruba 200 tisíc korun.

Podle policie byli muži velmi dobře vybaveni, měli například zbraň za zhruba sto tisíc korun nebo dalekohled pro noční vidění.

Policisté při pátrání nasadili odposlechy a muže také vytipovali po kontrole jednoho podezřelého auta, právě v místě, kde k pytlačení už dřív došlo. V jednom případě také našli v lese i neregistrovanou drahou zbraň, kterou tam pytláci zřejmě po vyrušení zapomněli. Oběma mužům hrozí za pytláctví a nedovolené ozbrojování až pět let vězení.

Problémy s pytláky ale nejsou jen u České Kamenice. Mají je například v Národním parku České Švýcarsko. Tomáš Salov ze správy parku říká, že pracovníci občas v noci narazí na podezřelá auta, jejich řidiči se většinou snaží ujet.

Problémy jsou také na Českolipsku. Předseda tamního mysliveckého spolu Jaroslav Vosáhlo potvrzuje, že důvody k pytláctví se v jednotlivých případech liší.

„Další skupinou jsou pytláci, kteří rovněž střílí zvěř trofejovou. Zvěř ponechávají na místě, oddělí hlavu-trofej a tu odváží. Jsou to vášniví sběrači trofejí nebo trofeje později prodávají,“ vysvětluje Vosáhlo a dodává:

„Další skupinou jsou pytláci, kteří loví celoročně, nevybírají si a zvěř používají pro vlastní potřebu.“

Jan Bachorík, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme