Policie evakuovala čtyři obchody IKEA, v Praze-Zličíně našla bombu

Policie evakuovala všechny čtyři obchodní domy Ikea v Česku – v Praze na Zličíně, Černém Mostě, v Brně a Ostravě. U zličínského obchodu se odpoledne našla výbušnina, která mohla být podle pyrotechniků funkční.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vyklízí všechny čtyři obchodní domy Ikea v Česku | Zdroj: ČTK

Bombu našel pracovník úklidové čety, který ji údajně přenesl do odpadkového koše. Pracovník ochranky poté u zařízení přestřihl dráty a odnesl ho do skladových prostor obchodu.

Přivolaní policisté místo nálezu uzavřeli a pyrotechnik zjistil, že jde o skutečný nástražný systém a výbušninu na místě zneškodnil. Po člověku, který výbušninu nastražil, policie pátrá. Viníkovi by mohlo hrozit až osm let vězení.

„Probíhá evakuace všech čtyř obchodních domů v České republice. Zatím nedokážeme říci, jak dlouho budou obchodní domy uzavřené a kdy je znovu otevřeme,“ uvedl odpoledne pro Radiožurnál mluvčí společnosti Ikea Petr Chadraba.

Preventivní evakuace

Policie u ostatních obchodů neměla podezření, že by se v nich výbušniny mohly najít. Jejich vyklizení bylo jen preventivní. „Policisté prohledávají obchod i okolí včetně odpadkových košů. Uzavřeli také parkoviště před obchodem, lidé se tak nedostanou ke svým zaparkovaným vozům,“ uvedl reportér Radiožurnálu Martin Drtina, který situaci sledoval na Černém Mostě.

Zaměstnanci obchodu čekají venku na konec evakuace | Foto: ČTK

„Ostravskou prodejnu musely opustit desítky lidí. Kolem obchodu policisté vytvořili stometrový kruh, kam nikdo nesmí,“ popsala zpravodajka Českého rozhlasu Andrea Čánová.

V brněnské prodejně v Dolních Heršpicích začala evakuace asi 200 zákazníků a několika desítek zaměstnanců před pátou hodinou odpoledne. „Auta odjíždějících návštěvníků zcela zahltila dálnici D2,“ řekla redaktorka Vlasta Gajdošíková. Celý obchod prošli policisté se psy cvičenými na vyhledávání výbušnin, nic podezřelého ale nenašli. V sedm hodin se tak mohla brněnská Ikea znovu otevřít.

Obě pražské prodejny i pobočka v Ostravě už dnes zůstanou uzavřeny, znovu zákazníky uvítají až v sobotu.

Souvislost s dalšími útoky se prověřuje

Nejde o první případ, kdy švédský řetězec Ikea čelí podobným útokům. Koncem května byly nalezeny výbušniny v pobočkách v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském Lomme. Ve vše případech šlo o drobná zařízení ze zábavní pyrotechniky. V pobočce v německých Drážďanech v červnu explodovala bomba, která zranila dva zákazníky.

Podle policejní mluvčí Pavly Kopecké už speciální útvar prověřuje, jestli zahraniční útoky na obchody Ikea nějak souvisí s incidentem na Zličíně. „Musíme vyhodnocovat veškeré okolnosti, tedy i tyto případy,“ říká Kopecká. Informovali také své kolegy zahraniční v zahraničí.


Zvětšit mapu

Andrea Čánová, Martin Drtina, Vlasta Gajdošíková, Alžběta Rákosová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme