Policie na Českolipsku se zaměří na kontrolu záruční lhůty autolékárniček

Prvním autolékárničkám, které si lidé kupovali kvůli ministerské vyhlášce, končí záruční lhůta. Po čtyřech letech si tak řidiči na Českolipsku začali kupovat nové. Použít jejich vybavení prý problém není stejně jako jejich výměna. Dopravní policie se proto na kontrolu autolékárniček zaměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leták o první pomoci už povinnou součástí autolékárniček není, přesto ho stále v mnoha z nich najdeme | Foto: Eva Dvořáková

„Abych pravdu řekl, nikdy jsem se nesetkal s tím, že by byla někde vyndaná autolékárnička, že by ji někdo vůbec používal. Myslím si, že to lidé vůbec nepoužívají," vzpomíná hasič a zároveň zdravotník Petr Řehák na zásahy u drobných dopravních nehod.

Podle něj jsou však i řidiči, kteří vědí, jak s obsahem autolékárničky naložit. „Já si myslím, že je tady sorta lidí, kteří se o to zajímají. Určitě vědí, co na co je,“ soudí Řehák.

Autolékárničky by si měli lidé udržovat sami v aktuálním stavu a hlídat datum expirace. „Pokud je někdo lajdák, určitě ho na to upozorní stanice technické kontroly, kde vozidlo každé dva roky musí projít kontrolou,“ dodává Řehák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Části autolékárniček končí záruční lhůta. Policisté se zaměří na jejich kontrolu. S řidiči na Českolipsku mluvil Tomáš Mařas

Většina řidičů na Českolipsku si expiraci autolékárniček hlídá. „Já vím určitě, že až půjdu příští rok na technickou, tak po mně budou chtít novou. Použít některé věci z ní by asi problém nebyl. Udělat obvaz, nebo něco takového, není problém. Horší by to bylo se mnou, protože já nesnáším krev,“ říká jeden z oslovených motoristů.

„Já jsem si to šel koupit rád, protože byla nová krabice," říká s úsměvem další. „Jsou to už čtyři roky, co jsem si ji kupoval. Šel jsem koupit novou lékárničku a zjistil jsem, že moje byla opravdu už na hraně. Někdy si ale říkám, že je to škoda. Co tam je? Obvazy a vybavení je stejné. Ještě jsem ji naštěstí nemusel použít,“ dodává.

Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové se policie kontrolám autolékárniček věnuje, přesto se nyní na jejich kontrolu ještě více zaměří.

„Dopravní policisté se kontrolám lékárniček věnují během své služby průběžně a v rámci dopravně-bezpečnostně dopravních akcí několikrát za měsíc. Setkávají se spíše s tím, že je řidiči mají v pořádku,“ konstatuje Baláková.

„Vzhledem k tomu, že letos končí záruční lhůta lékárniček stanovená na čtyři roky, zaměřují se dopravní policisté na jejich kontrolu více než kdy jindy,“ doplňuje.

Co do autolékárničky patří, definuje vyhláška ministerstva dopravy. Užitečné pro řidiče je prohlédnout si obsah lékárničky a prostudovat leták, jak postupovat při dopravní nehodě se zraněním.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme