Policie obvinila 5 lidí v případu údajné korupce v ROP Střední Morava

Policisté po úterním zásahu v kancelářích ROP Střední Morava v Olomouci, Zlíně a Otrokovicích obvinili čtyři muže a jednu ženu, tj. tři úředníky a dva podnikatele. Detektivové je viní z podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let za mřížemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí evropské dotace do Olomouckého a Zlínského kraje

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí evropské dotace do Olomouckého a Zlínského kraje | Zdroj: ČTK

„Bylo provedeno celkem šest domovních prohlídek a tři prohlídky jiných prostor. Detektivové při nich zajistili především výpočetní techniku a listinné materiály k projektu. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě,“ řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí dotace Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje. Úřad měl v letech 2007 až 2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací.

Podle policie obvinění brali úplatky od žadatelů o dotace, za to jim pak poskytovali nadstandardní služby a informace spojené se stavbou několika penzionů a hotelů v regionu. Dotace na konkrétní projekty se podle Hantáka pohybují v řádech desítek milionů korun.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí dotace z Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje. Kriminalisté se případem zabývali od loňského dubna na základě podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů EU v souvislosti s přidělováním dotací.

S ROPy byly problémy už dřív

O rozdělování evropských dotací a úřady, které ho mají v popisu práce, se policie v Česku zajímala už několikrát.

Například loni v dubnu obvinila kvůli dvěma libereckým projektům osm lidí. Mezi obviněnými jsou i pracovníci ROP Severovýchod. Policie zadržené viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU, podplácení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Bývalého ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze soud za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků potrestal pěti lety vězení. Kušnierz chtěl prostřednictvím tří přátel po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali.

Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.

Pražský městský soud se teď bude znovu zabývat kauzou údajného zneužití evropských dotací, ve které figuruje bývalý šéf Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho kolega Martin Půlpytel. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty. Škoda byla vyčíslena na více než 300 milionů korun.

ČTK, Simona Bartošová, Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme