Policie obvinila bývalého provozovatele hotelu ve Zlíně, kde se hosté nakazili legionellou

Policisté obvinili 33letého bývalého provozovatele hotelu Wellness Party Hotel ve Zlíně-Březůvkách z obecného ohrožení. V podniku se loni nejméně dva lidé nakazili bakterií legionella. Jeden z nich, cizinec, na následky onemocnění po návratu do vlasti zemřel. Druhý muž z Prostějova se na následky léčí dodnes. Provozovatel tehdy neprovedl nařízená protiepidemiologická opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní baterie s tlačítky na běžnou, perlivou a chlazenou vodu | Foto: Soňa Vaicenbacherová, Michal Soukup

„Kriminalisté muže obvinili ze zločinu obecného ohrožení, za což mu hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi,“ říká mluvčí policie Zlínského kraje Monika Kozumplíková.

První se nakazil cizinec, který po návratu do své vlasti na následky onemocnění zemřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie obvinila provozovatele hotelu na Zlínsku, kde se hosté nakazili legionellou. O zdravotním riziku bakterie mluví lékařka H. Roháčová

Druhý zaznamenaný případ se stal po loňských Vánocích, kdy se bakterií po třídenním pobytu nakazil 54letý muž z Prostějova. S vážným poškozením plic tehdy skončil v nemocnici.

Jeho léčba byla velmi komplikovaná a zahrnovala několik operací. Vyčíslená újma na zdraví spolu s náklady zdravotní pojišťovny dosahuje 1,2 milionu korun.

Případ začal ohlášením onemocnění cizince bakterií legionella Krajské hygienické stanici ve Zlíně. Její pracovníci odebrali v hotelu vzorky pitné a teplé vody a zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie legionella.

Provozovatel opatření neprováděl

Kriminalisté zjistili, že provozovatel po výzvě hygieniků provozovnu neuzavřel a nařízená protiepidemiologická opatření neprovedl, a to ani po několika kontrolách a upozorněních.

V mezičase, kdy ve vnitřních rozvodech pitné vody podle hygieniků byla nebezpečná bakterie, navštívilo toto zařízení celkem 36 lidí, kteří byli vystaveni nákaze.

Policisté stíhají bývalého provozovatele na svobodě. Hotel je v provozu, jeho vedení se ale změnilo.

Bakterie Legionella pneumophila může způsobit legionelózu, akutní horečnaté onemocnění | Foto: volné dílo United States Department of Health and Human Services wikiskripta.eu

Podle informací Českého rozhlasu jde o hotel s nočním klubem ve Zlíně-Březůvkách, který byl známý mimo jiné poskytováním erotických služeb.

Současná provozní, která nechtěla uvést své jméno, loňské problémy s legionellou připustila, zároveň ale řekla, že od té doby se podařilo nebezpečí další nákazy zcela vymýtit:

„Neustále spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně, odběry se dělají hodně často, dělali jsme čištění veškerého potrubí, vysekávaly se sprchy, dávaly se nové hlavice, abychom se legionelly úplně zbavili. V současné době je situace kolem legionelly stabilizována.“

Onemocnět může i mladý a zdravý člověk

Legionella je bakterie, která vyhledává vlhké prostředí a určité složení kovů. Daří se jí ve vodovodních potrubích, ventilačních zařízeních nebo v klimatizacích.

„Do organizmu se nejčastěji dostává dýchací cestou. První příznaky onemocnění trvají několik dnů, může to být jeden až dva týdny. Neznamená to, že při každém kontaktu s touto bakterií člověk onemocní. Je to v naprosté většině onemocnění lidí, kteří jsou nějakým způsobem oslabeni, lidí s nějakým onemocněním plic nebo srdce. Může ale onemocnět člověk mladý a zdravý,“ upozorňuje primářka kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Pokud se onemocnění legionellou projeví v klinických příznacích, je podle lékařky těžkým onemocněním.

„Dochází k tomu, že jsou napadeny plíce. Nemoc je doprovázena zánětem plic, onemocněním jiných orgánů, například jater nebo ledvin. To co ale člověka limituje na životě a v uzdravení je právě onemocnění plic,“ dodává.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme