Policie obvinila prvního útočníka z Rumburku za rasový útok

Policie zadržela dva Romy, kteří se podle ní účastnili nedělní hromadné rvačky v Rumburku. Jednoho z nich už obvinila. Šlo zřejmě o rasový útok, za což obviněnému může hrozit až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Ladislav Cvik z rumburské policie Radiožurnálu řekl, že na základě výslechů kriminalisté zjistili tři hlavní agresory a dva z nich ještě včera večer zadrželi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti útoku v Rumburku popsal v Ozvěnách dne policista Ladislav Cvik

„Umístili jsme je do policejní cely a jednomu z nich jsme sdělili obvinění pro trestný čin ublížení na zdraví s rasovým podtextem, výtržnictví a porušování domovní svobody,“ potvrdil Cvik.

Druhého zadrženého policie zatím vyšetřuje a pátrá i po dalších členech patnácti až dvacetičlenné skupiny Romů. Ta prý napadla cestou z diskotéky několik mladíků. Jeden zbitý skončil se zlomeninami v nemocnici.

„Skupinka lidí se chtěla schovat v jednom domě v blízkosti diskotéky, kam se útočníci dostali, a potom došlo k brutálnímu fyzickému napadení. Z výslechů zatím vyplývá, že rasový podtext, který převažuje v nadávkách a ve slovním napadání, tam je,“ doplnil policista.

V Rumburku se podle něj jedná o ojedinělý incident. Na severu Čech se ale napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají realitní společnosti, v poslední době stupňuje.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Tereza Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme