Policie obvinila vandaly z poničení pomníku obětem komunismu. Hrozí jim dva roky vězení

Kriminalisté obvinili výtržníky, kteří údajně poškodili Pomník obětem komunismu na úpatí pražského Petřína. Oznámil to policejní mluvčí Tomáš Hulan. Devatenáctiletému a dvacetiletému mladíkovi hrozí až dva roky vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený pomník obětem komunismu na pražském Újezdě | Foto: Filip Jandourek

Oba obvinění podle policistů svého jednání litují. Chtějí prý také uhradit veškerou vzniklou škodu, která podle odhadů činí několik desítek tisíc korun.

„Zároveň také uvedli, že se z jejich strany v žádném případě nejednalo o jakkoliv cílený útok. Prostě je při cestě z restaurace napadl tento druh ‚zábavy‘,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Vandalové poničili v noci na 6. června jednu ze sedmi postav, které dohromady tvoří Pomník obětem komunismu. Ze sochy na druhém stupni masivního schodiště zbylo pouze chodidlo.

Umělecké dílo se stalo v minulosti už několikrát terčem útoku. V srpnu 2003 někdo památník omotal červenou lepicí páskou s hanlivými nápisy, o několik týdnů později ji někdo dvakrát odpálil pomocí výbušniny. V květnu 2009 jednu sochu vandal zapálil, před čtyřmi lety zase popsal bílým nápisem.

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci. Dílo se na úpatí Petřína nachází od května roku 2002.

Poškozený pomník obětem komunismu na pražském Újezdě | Foto: Filip Jandourek

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme