Policie obvinila za sobotní demonstrace na severu Čech sedm lidí

Napětí na severu Čech mezi starousedlíky a Romy nepolevuje. O víkendu se ve Varnsdorfu strhla bitka mezi místními a policií vyprovokovaná extremisty. Dnes policisté v souvislosti se sobotními akcemi obvinili sedm lidí. Kvůli útokům na muže zákona a taky kvůli propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Dnes proti sobotnímu zásahu policie protestovalo ve Varnsdorfu asi 200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Všech tří sobotních demonstrací v severních Čechách se zúčastnila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Jak uvedla v Ozvěnách dne, ve všech městech byla situace jiná.

„V Novém Boru a v Rumburku se místní lidé nepřidali ke shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, což velmi kvituji. Zatímco ve Varnsdorfu byla situace jiná a eskalovala,“ uvedla. Připomněla, že situace ve Šluknovském výběžku zneužívají extremisté, kteří svými populistickými a velmi lacinými hesly dokáží profitovat na nespokojenosti místních lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byla Monika Šimůnková, zmocněnkyně pro lidská práva.

„Chápu všechny obyvatele měst na Šluknovsku i v Novém Boru, že trpí zvýšenou kriminalitou, se kterou je nutno něco dělat. Je ale nutno měřit všem stejným metrem,“ dodala.

Činnost na Šluknovsku není koordinovaná

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. Obviňují ho z nečinnosti a nezájmu o jejich problémy a žádají ho, aby přijel osobně. Také podle Šimůnkové by měla být vláda aktivnější v řešení situace.

„Já pana premiéra informuji o situaci, jednám s ministrem vnitra i policejním prezidentem. V rámci svých pravomocí bych chtěla zkoordinovat činnost na Šluknovsku, protože mám pocit, že dochází k tomu, že se tam střídá každý den jiná delegace za druhou a ta činnost není koordinována. Myslím, že by to všichni přivítali,“ uvedla Šimůnková.

Zopakovala, že na prvním místě je nutné zajistit bezpečí obyvatel. „Co se týče dalších opatření, jednáme s jednotlivými starosty o dílčích opatřeních, která jsou nutná v jednotlivých městech přijmout. Například ve Varnsdorfu je důležité rozhodnout, co bude dál s ubytovnou Sport obývanou Romy, která se stala terčem pro většinu místních obyvatel,“ uvedla.

Klaus: Stát by měl nemilosrdně zasáhnout

Stát by měl podle prezidenta Václava Klause v případě nepokojů na severu Čech nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit je. Prezident to dnes řekl Mladé frontě Dnes při své návštěvě Karlovarského kraje.

K situaci ve Šluknovském výběžku, kde sílí napětí mezi starousedlíky a Romy, se prezident vyjádřil poprvé. Dodal ale, že zásah státu je jen krátkodobým řešením, v první řadě je třeba zabránit vzniku ghett.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme