Policie odkryla na Zlínsku daňový únik za zboží z Číny, škoda je přes 300 milionů

Daňová policie, takzvaná daňová Kobra, odkryla jednu z největších zločineckých mafií v Česku. Svými obchody s Čínou připravila trojice cizinců a pět Čechů stát o více než 300 milionů korun na dani z přidané hodnoty. Všem hrozí až deset let vězení. Policie stíhá také 19 firem, které se do podvodu zapojily. Na nesrovnalosti v účetnictví upozornil zlínský finanční úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daňová Kobra rozbila jednu z největších daňových mafií v Česku | Foto: Finanční správa

Celní správa zajistila sedm tisíc námořních kontejnerů. Deklarovaná hodnota zásilek byla necelé dvě miliardy korun. Ve skutečnosti šlo o desetinásobek.

Zboží bylo určené pro evropský trh, Česká republika sloužila pouze k jeho proclení.

„Zde byly založeny účelové společnosti, nicméně to zboží bylo určené na jiné trhy, především do Evropské unie, malinká část zůstávala na českých tržnicích, Česká republika byly jenom branou nelegálního zboží do celé Evropy,“ popisuje Jiří Žežulka z Generálního finančního ředitelství v Praze.

Na rozprášení zločinecké organizace se podílely téměř tři stovky policistů. „Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor byly prováděny celkem na 27 místech v rámci celé republiky,“ upřesňuje Jindřich Kučera z Krajského policejního ředitelství ve Zlíně.

Jde o případ celoevropského rozměru. Vůbec poprvé v historii se podařilo rozklíčit veškeré struktury této dovozové mafie.

„Poprvé v historii se podařilo odhalit struktury a vazby osob, které se zabývaly jednak dopravou zboží původem zboží na území kontinentální Evropy a rovněž i úlohami osob, které měly za cíl jednak zkrátit clo a zkrátit daň při výrobě a předkládání falešných průvodních dokladů k dováženému zboží původem z Asie,“ doplňuje Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel.

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme