Policie tvrdí, že zásah na českobudějovickém sídlišti Máj zvládla

Policisté tvrdí, že sobotní protiromskou demonstraci na sídlišti Máj v Českých Budějovicích zvládli dobře. Výsledkem policejního zásahu je čtyřicet zadržených osob, obvinění zatím nepadla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality

Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se protestovalo proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality | Zdroj: ČTK

Policie všechny zadržené už vyslechla a propustila. Dvaatřicet z nich se dopustilo přestupkového jednání, sedm zadržených demonstrantů je podezřelých ze spáchání trestného činu proti úřední osobě.

Kriminalisté dál zkoumají záběry z kamer, podezřelých z nezákonného jednání tak může být ještě víc.

„Policisté vyzývali všechny občany, aby se zdrželi tohoto jednání, upozorňovali na to, jaké to bude mít důsledky, a jsem si téměř jist, že postih, který bude vůči organizátorům, je v souladu se zákonem o právu shromažďovacím,“ říká zástupce velitele zásahu Martin Souček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepokoje v Českých Budějovicích okomentoval v Ozvěnách dne Radiožurnálu odborník na extremismus Miroslav Mareš

Primátor Juraj Thoma trvá na tom, že magistrát se situaci na sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, dlouhodobě věnuje.

„Existují na sídlišti rozsáhlé sociální programy, spolupracujeme s nevládními neziskovými organizacemi, s církvemi, ovšem samozřejmě všechny tyto doprovodné sociální programy jsou dobrovolné,“ připomněl Thoma.

Podle místních tato opatření nejsou na Máji znát a lidé bojí se zítřka. „Dennodenně žebrají o cigarety, vyhrožují. Naše děti si nemohou hrát na hřišti,“ stěžuje se jedna z obyvatelek sídliště. „Myslím, že se to vrátí do původních kolejí a zase tu bude nebezpečno, jako to bývá pořád,“ přidává další.

Sobotní konflikt vznikl poté, co se na sídliště přesunulo několik stovek účastníků ohlášeného protestu proti problémům v soužití s nepřizpůsobivými obyvateli. Policisté při pouliční bitce použili slzný plyn, deset lidí potřebovalo pomoc lékaře.

Odborník: Lidí, kteří jsou ochotní demonstrovat proti Romům, přibývá

Organizátoři povolené akce na náměstí se od následných událostí distancují, odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš ale míní, že už samotné shromáždění mělo rasistický podtext.

„Minimálně podle některých hesel účastníků to určitě protiromský podtón mělo. Netvrdím, že všichni lidé tam chtěli paušálně nahlížet na všechny Romy jako na kriminálníky, mohli tam chtít řešit pouze problémy s lokální kriminalitou, ale celkové vyznění demonstrace bylo jednoznačně protiromské,“ upozorňuje Mareš.

Tyto nálady nejsou podle něj v Česku ničím novým, jen se častěji najdou lidé, kteří jsou schopni podobnou demonstraci zorganizovat. „A také zřejmě i pod vlivem celospolečenské atmosféry jsou lidé ochotni v poměrně velké míře na demonstraci jít,“ podotkl odborník.

Jitka Cibulová Vokatá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme