Policie ukončila vyšetřování zřícení mostu ve Vilémově, navrhla obžalovat deset lidí

Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování pádu mostu ve Vilémově z roku 2014, při kterém zemřeli čtyři lidé. Policisté podali státnímu zastupitelství v Havlíčkově Brodě návrh na obžalobu deseti osob. K soudu tak půjdou zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu. V případě prokázaní viny jim hrozí trest od tří až do deseti let za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku | Foto: Hana Mikulincová

Most se ve Vilémově zřítil během oprav v září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska.

Už bezprostředně po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Ze závěrů policejního prověřování i znaleckých posudků z oboru stavebnictví vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací. Nebylo také zajištěno dodržování povinností k ochraně života a bezpečnosti práce.

Kriminalisté navrhli obžalovat představitele stavebních firem, zástupci investora i lidé, kteří dohlíželi na bezpečnost práce. Státní zástupkyně poté buď podá obžalobu k soudu, nebo věc vrátí policii k dopracování.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme