Policie v Praze kvůli nálezu staré munice na čas uzavřela Národní třídu

Nevybuchlou starou munici našli dnes kolem poledne dělníci na stavbě obchodního centra ve Spálené ulici v centru Prahy. Policie okolí místa nálezu ihned uzavřela. Na čas byla zavřená i Národní třída a doprava byla odkloněná. Po několika desítkách minut pyrotechnik munici zajistil a policisté ji odvezli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Praze kvůli nálezu staré munice na čas uzavřela Národní třídu

Policie v Praze kvůli nálezu staré munice na čas uzavřela Národní třídu | Foto: Filip Jandourek

Policie uvedla, že se jednalo o náboj o průměru asi 80 milimetrů a délce 60 centimetrů. Podle ředitele Pyrotechnické služby Policie České republiky Michala Dlouhého se původní oznámení týkalo dokonce nevybuchlé letecké pumy.

„Okamžitě jsme tam poslali své specialisty, kteří upřesnili ten původně gigantický rozměr, nejprve to bylo v rozmezí několika metrů. Kolegové zjistili, že se jedná o nevybuchlý protiletecký tříštivo-trhavý granát ráže 76,2 milimetrů, buď německý, nebo ruský. Je to protiletadlový dělostřelecký granát,“ řekl Dlouhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním nálezu i nebezpečné munici obecně mluvil na Radiožurnálu ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý.

Přesto je taková střela nebezpečná. „Byť může být na povrchu zkorodovaná, tak uvnitř, ať už ta účinná látka, ten iniciační systém, to je všechno naprosto funkční a je to životu nebezpečné,“ dodal Dlouhý.

V okolí stanice metra Národní třída ve Spálené ulici se staví obchodní a administrativní centrum Copa. Kvůli nálezu bylo dočasně uzavřené okolí stavby i Národní třída. Zajištění a příprava munice na převoz šly však poměrně rychle.

„Pyrotechnik tento kus vyhodnotil jako bezpečný pro převoz na místo dočasného uložení. Poté bude následně zničena,“ řekl Dlouhý.

Omezení tak na rohu Národní třídy a Spálené ulice, což je místo, které patří mezi nejfrekventovanější lokality v pražské MHD, trvala dohromady asi hodinu. V tuto chvíli opět plně funguje doprava a rozběhla se i stavba, kde k nálezu došlo.

I šedesát osm let po druhé světové válce pyrotechnici vyjíždějí k nevybuchlé munici, která po někdejších bojích zůstala. Potkávají se prý sovětskou, německou i angloamerickou municí. Výjezdy k podobným nálezům jako dnes podle Dlouhého tvoří podstatnou část jejich práce v terénu. Té je opravdu hodně.

Policie v Praze kvůli nálezu staré munice na čas uzavřela Národní třídu | Foto: Filip Jandourek

„Například v loňském roce měla Pyrotechnická služba Policie České republiky více než 1800 výjezdů na nálezy munice,“ řekl Dlouhý.

Dlouhý upozornil, že pyrotechnici se kromě samotné likvidace nebezpečné munice zaměřují také prevenci. „V loňském roce došlo k tragické události ve sběrných surovinách v Sušici. Byl odevzdán rovněž dělostřelecký granát, který se ten pracovník z neznalosti věci snažil plamenem rozdělit, a došlo k explozi, při které byl smrtelně zraněn jeden člověk a druhý člověk těžce zraněn. Proto jsme udělali osvětový materiál pro pracovníky sběrných surovin,“ uvedl Dlouhý.

Pracovníkům v něm vysvětlují, s jakou různou municí se mohou ve sběrných surovinách setkávat. Doporučují, aby volali policii, a to bez ohledu na to, zda se jedná o skutečnou munici, nebo jen o předmět, který tak vypadá.

Jakub Šídlo, Evelyna Kulíšková, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme