Policie začala s vyskladňováním munice z vrbětického areálu

Policie začala ráno vyskladňovat munici z jedné z budov areálu skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Po kontrole zástupci firmy, která si sklad pronajímala, odvezou materiál k novému majiteli. První kamion by měl z Vrbětic odjet ještě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál muniční skladů ve Vrběticích střeží armáda | Zdroj: ČTK

Od rána se inspektoři zabývají důkladnou inventurou vyskladňovaného materiálu. Vybrali si skladiště v největší vzdálenosti od epicentra posledního výbuchu.

„Je to kontrola souladu skutečnosti s tím, co ukládá zákon. To znamená, jestli firma má všechny licence, které má mít, jestli má vydané předpisy k provozování takových skladů, jestli má správně kvalifikované zbrojíře. A v neposlední řadě je to fyzický inventura, jestli to, co má v evidenci, má taky opravdu ve skladech,“ popsal Radiožurnálu Zdeněk Bambas, vrchní rada policejní Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Probíhající kontrolu v muničním skladu ve Vrběticích popsal Zdeněk Bambas z policejní Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál

Kontrolovaný sklad měla pronajatý společnost Excalibur Army. Policisté z taktických důvodů nechtějí upřesnit, o jaký přesně materiál se jedná ani jeho množství. Obecně naznačili, že jde o nejrůznější druhy, tedy zřejmě i o zbraně a střelivo.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo celkem asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům, zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku. Odvoz potrvá nejméně do letošního června.

Kamion připravený k odvozu materiálu z vrbětického skladu | Foto: ČTK

V areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým Policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda.

Vrbětice - muniční sklad | Foto: Český rozhlas

Pavel Sedláček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme