Policisté dál prověřují muniční areál ve Slatině u Vysokého Mýta

Policisté pokračují v kontrole skladu firmy Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Včera tam našli údajně nelegálně uloženou munici a zahájili kvůli tomu trestní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují sklady zbrojařské firmy ve Slatině u Vysokého Mýta | Zdroj: ČTK

Areál firmy střeží policie. Dovnitř není možné se dostat. Pokračuje kontrola skladů, které zahájilo policejní prezidium. Policisté zajišťují důkazy kvůli podezření z nedovoleného ozbrojování.

Areál bývalého zemědělského družstva policie začala kontrolovat kvůli podezření na špatně zabezpečenou munici. Podle všeho ale našla nelegální munici či výbušniny. Mezi nimi má být podle některých zpráv i semtex.

Starostka Slatiny Věra Kadrmasová ze sdružení Za Slatinu krásnější zatím netuší, jestli jde o běžné střelivo nebo výbušniny:

„Pokud by se odvážel semtex, tak já jako starostka bych to měla vědět, protože to je nebezpečný materiál. A nevíme vůbec nic. Žádné auto nepřijelo.“

Přímo ve Slatině je klid. Situaci sledují i starostové okolních obcí, ale žádná mimořádná opatření nechystají. Všichni mluví o tom, že druhé Vrbětice v tomto případě nehrozí.

Policie na místě zůstane až do pondělí, kdy do zapečetěných muničních objektů dorazí hloubková kontrola. Policisty doplní tým složený ze zástupců Českého báňského úřadu, Inspekce životního prostředí a Pardubického kraje.

Majitelé společnosti Multiagro už před osmi lety čelili obvinění z nelegálního obchodu se zbraněmi. Soud je ale tehdy osvobodil. O společnosti Multiagro se nedávno mluvilo také v souvislosti s její kontroverzní reklamou.

Ve Vrběticích protipěchotní miny

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku zase pyrotechnici objevili protipěchotní miny, které zakazuje mezinárodní konvence. Jejich vlastník ale tvrdí, že je skladuje legálně a že jsou určené k rozebrání a ne k prodeji.

Pokud by se potvrdilo, že v nějakém z areálů jsou nepovolené výbušniny nebo munice, mohlo by jít podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) například o nedovolené ozbrojování.

„Počkejme na to, až ty kontroly doběhnou, a pokud tam bude cokoliv špatně, proti zákonu, tak ty firmy budou určitě hnány k odpovědnosti,“ řekl Chovanec Radiožurnálu.

mta, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme