Policisté kontrolují, jestli řidiči jezdí s novými dálničními známkami

Policisté na dálnicích a rychlostních silnicích kontrolují řidiče. Ode dneška musí ti, kdo chtějí tyto komunikace použít, mít na skle vozidla nalepenou novou dálniční známku. Prodávají se roční, měsíční a desetidenní. Řidičům jedoucím bez známky tam, kde je povinná, hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D11 mezi Poděbrady a Hradcem Králové | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Policisté se pustili do kontrol brzy ráno. Zaměřili se nejen dálniční známky, ale i na technický stav vozidel nebo to, jestli řidiči nepili před jízdou alkohol.

Na místě, kdy s nimi dopoledne byl i reportér Radiožurnálu, zastavili zhruba třicet řidičů. Většina měla vše v pořádku. Bez platné dálniční známky jeli tři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Pavel Pavlas se zúčastnil policejní kontroly zaměřené na dálniční známky

„Myslel jsem, že je ještě leden. Úplně jsem na to zapomněl, neuvědomil jsem si, že je konec měsíce,“ odůvodnil své pochybení jeden z nich.

Policisté byli benevolentní a rozdávali pokuty v nejnižší možné výši spíše jako domluvu. Za cestu po dálnici nebo rychlostní silnici bez platné dálniční známky normálně hrozí řidičům až pětitisícová pokuta. Kupon také musí být správně umístěn a splňovat další náležitosti.

„Dálniční kupon musí být správně vylepen, to znamená na čelním skle, buď v pravém horním nebo pravém dolním rohu. Řidič musí mít u sebe druhý díl dálničního kuponu. Jak na něm, tak na tom vylepeném na skle musí být vypsána registrační značka vozidla,“ popsala zasahující policistka a dodala:

„Dále nesmí být na čelním skle vylepená stará dálniční známka, tu musí řidič odstranit. Lze tam mít vylepené dálniční známky jiných států, které jsou platné.“

Jestli mají řidiči nové dálniční známky, budou policisté na dálnicích a rychlostních silnicích kontrolovat i v dalších dnech.

Pavel Pavlas, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme