Policisté kontrolují myslivce. Za poslední roky ubylo přestupků

Sezóna honů je v plném proudu. Myslivce dnes kontrolovali středočeští policisté v obcích Církvice a Kluky. Zaměřili se hlavně na to, jestli muži nepili před lovem alkohol. Kontrolou prošly také jejich zbraně a potřebné doklady. Během prohlídek strážci zákona žádné prohřešky neodhalili. Podle policie se ve srovnání s předchozími roky jedná o veliké zlepšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista a myslivec

Policista a myslivec | Foto: Miroslav Zimmer

Středočeští policisté z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál navštívili dva hony. Scénář kontrol byl na obou podobný.

„Budeme potřebovat zbrojní průkaz, průkaz ke zbrani, lovecký lístek a doklad o pojištění ze zákona o myslivosti,“ vyzývali policisté účastníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas sledoval policejní kontrolu myslivců na Kutnohorsku

Policisté ale nekontrolovali jen doklady – důkladně si prohlédli také zbraně. Někteří lovci se pak museli podrobit i dechové zkoušce na alkohol.

Policie prověřila na Kutnohorsku téměř 35 myslivců. Většina z nich proti kontrolám nic nenamítala, stejně jako Zdeněk Gruber, hospodář mysliveckého sdružení z obce Kluky:

„Myslím, že je to v pořádku, že se předejde hlavně úrazům.“ A dodává: „Alkohol si dáme až po skončení.“

Podobně to chodí asi na všech honech, alkohol se pije až po lovu. Při kontrolách myslivců na Kutnohorsku ale zaznívaly i opačné názory.

Kontroly budou pokračovat

Petr Čermák z mysliveckého sdružení v obci Církvice by pití alkoholu před honem a ani v jeho průběhu nezakazoval:

„Kontroly by neměly být, protože to záleží na každém člověku, jestli má chuť si něco dát – ráno třeba, když je zima, když si dá grog. V dřívějších dobách se alkohol používal, nastřílelo se daleko víc zvěře, byla pohoda. Taky se nic nestalo.“

Pokud by ale něco takového odhalili policisté, lovce by čekaly vysoké pokuty a další sankce. Situace se ovšem podle policejní mluvčí Soni Budské každým rokem zlepšuje.

„Za poslední tři roky bylo na území Středočeského kraje zkontrolováno zhruba 600 mysliveckých honů, 6000 myslivců a 6000 zbraní. Při těchto kontrolách bylo zjištěno zhruba 50 přestupků na úseku zbraní, za které bylo uloženo celkem 15 blokových pokut. Většina těchto pokut byla uložena za alkohol. Musím tedy říci, že z našeho pohledu mají tyto dohledové akce výsledky,“ pochvaluje si.

Na kontroly myslivců se středočeští policisté zaměří i následující víkendy.

Pavel Pavlas, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme