Policisté, kteří ve svém volnu nelegálně pracovali pro filmaře, u soudu vinu odmítli

Obvodní soud pro Prahu 1 řeší výjimečný případ osmnácti bývalých policistů, kteří prý neoprávněně pomáhali filmovým štábům. Na dnešním líčení odmítla část obžalovaných vypovídat, další svou vinu popřeli. Podle údajného šéfa skupiny jednali policisté ve veřejném zájmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Šestnáct mužů a dvě ženy viní obžaloba z toho, že za peníze odkláněli a usměrňovali provoz v Praze a okolí tak, aby filmaře nikdo nerušil. Ročně mohli vydělat i statisíce korun. Za zneužití pravomoci veřejné osoby, podplácení a přijetí úplatku jim hrozí až osm let za mřížemi.

Brigády měl pro své kolegy zajišťovat Antonín Vostárek. U soudu popřel, že by za práci dostávali policisté zaplaceno. Upozornil také, že se cítí nevinný. Podle žalobce nicméně v roce 2011 ve více než 40 případech organizoval policejní asistenci pro filmaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková sleduje proces s 18 bývalými policisty

Najatí uniformovaní policisté měli mimo službu řídit pro potřeby produkčních společností dopravu aut i chodců, uzavírat ulice nebo manipulovat s dopravními značkami tak, aby štáby mohly nerušeně pracovat. Za to pak policisté dostávali zaplaceno.

Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřila v souvislosti s případem desítky pražských policistů. Obviněno nakonec bylo osmnáct z nich včetně Vostárka.

„Porušili zákon o služebním poměru, který jim jednak zakazuje vykonávat jinou výdělečnou činnost než tu ve služebním poměru a dále vykonávali svou pravomoc ve prospěch soukromých subjektů. Jsem přesvědčen, že policista má sloužit veřejnosti,“ řekl státní zástupce Michal Muravský.

Chtěli se prý podívat na slavné lidi

Vostárek ani další obžalovaní policisté nepopírají, že filmařům asistovali. Hájí se ale tím, že dopravu neřídili, jen hlídali, aby se nestala nehoda a filmaři nepřekračovali udělená povolení. Údajně tedy pracovali ve veřejném zájmu a navíc zdarma. Motivací jim měla být hlavně zvědavost.

„Vždycky to bylo zadarmo, nikdy se žádné peníze neřešily. Prostě já jsem tam šel taky z vlastní vůle, že jsem chtěl vidět, jak to probíhá, a vidět slavné lidi,“ řekl soudu jeden z obžalovaných.

Několik obžalovaných policistů ovšem odměnu za práci pro filmaře přiznalo. „Bylo jim přislíbeno minimálně dva tisíce korun za jednu směnu. V některých případech je prokázáno i vyplacení té odměny,“ potvrdil státní zástupce.

Obžaloba se prý v několika případech domnívá, že peníze vyplácel i sám organizátor policejních brigád Vostárek.

Rozsudek ovšem během dneška nepadl. Vzhledem k počtu obviněných bude hlavní líčení pokračovat ještě zítra. Poté soud předvolá svědky a teprve pak rozhodne.

Evelyna Kulíšková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme