Policisté na severu Moravy mají přístroj, který odhalí metanol i v zavřené láhvi

Policisté v Moravskoslezském kraji jako první v České republice dostali speciální přístroj, který umí otestovat přítomnost metanolu i přes zavřené lahve nebo barely. Znamená to pro ně významné zrychlení práce při kontrolách podezřelého alkoholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř hasičů ve Frenštátě pod Radhoštěm | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Zdeněk Lacný pracuje v ostravské laboratoři a mezi ampulkami hledá, jestli se ve vzorcích neskrývá smrtící metanol. Analýzy provádí na plynovém chromatografu.

„Jsme schopní udělat tak dva vzorky do hodiny,“ popisuje.

Jenže když policisté vtrhnou do ilegálního skladu, potřebují vědět co nejdříve, co mají před sebou, čas hraje proti nim. Zhruba tříkilový přístroj, který dostali, jim dá odpověď prakticky hned.

„Přednost tohoto přístroje spočívá zejména v jeho lehkosti a variabilitě a poměrně vysoké přesnosti. To znamená, že náš chemik navštíví ty skladovací prostory a přes obal láhve zjistí, jestli je obsažen metanol, nebo není. Funguje to přes různé obaly, přes plastové i skleněné, zabarvení na to nemá vliv,“ vysvětluje náměstek krajského policejního ředitele Dalimil Sypták.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme